Niesamowite odkrycie w Tyńcu. Przez te malowidła oniemieli 

KS
KS
(fot. Facebook / Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa)
(fot. Facebook / Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa)

Niezwykłe znalezisko w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Podczas prac konserwatorskich w krużgankach odnaleziono wyjątkowe malowidła. Najstarsze z nich datuje się na koniec XV wieku. 

Trwające prace konserwatorskie w opactwie Benedyktów w Tyńcu to część większego projektu realizowanego przez mnichów z Tyńca i Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, którego celem jest udostępnienie zwiedzającym w ramach jednej trasy krużganków, a także podziemi klasztoru kryjących pozostałości najstarszej zabudowy wzgórza tynieckiego. Prace konserwatorskie w krużgankach będą kontynuowane w 2025 roku. 

Sensacyjne odkrycie

Podczas trwania prac dokonano niezwykłego odkrycia. Chodzi o malowidła przedstawiające Pannę na niedźwiedziu, ornamenty roślinne i gałęziowe, kartusze, a także wzory geometryczne. Najstarsze pochodzą z ostatniej ćwierci XV wieku, natomiast najmłodsze są z połowy XVIII stulecia. 

“Piętnastowieczne polichromie są świadkami gotyckiej przebudowy, a także przesklepienia krużganków pod koniec średniowiecza. Jest tak m.in. ze znajdującym się w zworniku jednego z przęseł herbem Rawicz (panna na niedźwiedziu), którym posługiwał się Andrzej Ożga, opat tyniecki z lat 1477–1486. Na powierzchni płaskorzeźby udało się odnaleźć ślady pierwotnej malatury z poprawnymi heraldycznie kolorami” – napisał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. 

(fot. Facebook / Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa)

Jak przekazał Komitet, udało się również odsłonić i uczytelnić namalowane w 1755 roku przez Andrzeja Radwańskiego – czołowego malarza późnobarokowego Krakowa – fragmenty dekoracji geometrycznych, mających podkreślać architekturę krużganków.

W 2044 roku opactwo w Tyńcu będzie obchodziło 1000-lecie powstania. To najstarszy wciąż działający benedyktyński klasztor w Polsce.

Źródło: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *