Na nowym placu w zakopiańskich Kuźnicach odsłonięto w czwartek wyjątkowy pomnik Kurierów Tatrzańskich. Pomnik przedstawia dwóch kurierów i prowadzonego przez nich emisariusza.
Odsłonięcia pomnika przedstawiającego trzy postacie – dwóch kurierów i prowadzonego przez nich emisariusza, dokonali członkowie komitetu: Józef Pitoń. Kazimierz Gąsienica -Byrcyn, Apoloniusz Rajwa, Zbigniew Mrowca i Andrzej Stanek. Pomnik został sfinansowany ze zbiórek, a na nim znajduje się tablica informująca o kurierach i darczyńcach – fundatorach pomnika.
Kurierzy tatrzańscy
Figury wykonane zostały w brązie, a ich autorem jest zakopiański artysta Janusz Jędrzejowski. Widzimy dwóch kurierów oraz emisariusza, którego przeprowadzają na teren Węgier. Kurierzy to postaci górali, młodszy i starszy, reprezentują dwa pokolenia. Cel postawienia pomnika jest czysto patriotyczny. Społeczny komitet budowy postanowił uczcić pamięć bohaterów, którzy podczas wojny, przechodząc przez Tatry, przenosili: broń, rozkazy, meldunki, walutę, sztandary na odcinku Zakopane – Budapeszt.
Szlaki kurierskie
Przechodzenie szlakami kurierskimi było niebezpieczne. Po stronie polskiej groziło wykrycie i zabicie przez patrole niemieckie. Po stronie słowackiej to samo groziło ze strony żandarmerii słowackiej, która wydawała też schwytanych ludzi Niemcom. Na terenach węgierskich możliwe było schwytanie przez żandarmerię węgierską, która była najmniej groźna. Częstokroć jednak ograniczała się jedynie do aresztowania na krótszy lub dłuższy czas. Niebezpieczeństwo groziło również ze strony przyrody, zwłaszcza w porze zimowej. Kurierzy ginęli nie tylko na szlakach, ale również w trakcie przygotowań na Podhalu, tropieni przez gestapo. Byli zsyłani do niemieckich obozów koncentracyjnych. Mimo zagrożeń ruch odbywał się przez cały okres okupacji, a największy był w jej początkowej fazie, kiedy nie zorganizowano jeszcze efektywnego systemu komunikacji radiowej.
Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz licznie muzyka góralska, zaś o oprawę artystyczną zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kurierów Tatrzańskich w Dzianiszu i Dariusz „Maleo” Malejonek z zespołem, który na tę okoliczność napisał specjalny utwór.
fot. /Zakopane.pl/
Źródło: Zakopane.pl