Poważny problem z boreliozą w Małopolsce

KS
KS
park

Wchodząc np. do lasu lub parku każdy z nas musi być gotowy na to, że może natrafić na kleszcza, który nie usunięty z naszego ciała może zarazić nas boreliozą. Niestety w Małopolsce borelioza to poważny problem w porównaniu z innymi województwami. Jak uniknąć zakażenia się tą chorobą?

Porównanie zapadalności na boreliozę w Małopolsce z innymi województwami pokazuje, że rzeczywiście u nas ten problem jest duży i większy niż w innych rejonach – poinformował 13 sierpnia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.  

Według danych sanepidu, w tym roku – do końca lipca – chorobę zdiagnozowano u 2283 mieszkańców Małopolski. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta była niższa i wyniosła 2017. Łącznie w 2023 r. na boreliozę zachorowało 4213 osób w Małopolsce. 

Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonowa, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. 

Jakie są objawy boreliozy?

Po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna. Następnie ta zmiana (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę – tzw. rumień wędrujący. 

Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: 

  • zmęczenie, 
  • ból mięśni, 
  • gorączka, 
  • ból głowy, 
  • sztywność karku. 

Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu. Może dojść również do zapalenia nerwów, a także zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. 

Jak ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem?

  • Zalecane jest noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola itp.) zakrywającej jak najwięcej części ciała – noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
  • Lekarze zalecają stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna. 

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *