W Polsce zanotowano pierwszy przypadek zakażenia gorączką zachodniego Nilu. Choroba przenoszona jest przez komary. Pacjent przebywa w jednym z małopolskich szpitali.
Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował, że jest to jeszcze wiadomość w trakcie potwierdzania, ale wszystko wskazuje na to, że odnotowano w Polsce pierwszy potwierdzony przypadek gorączki zachodniego Nilu.
Pacjent zakaził się w Polsce
Zarażonym pacjentem jest osoba dorosła, która leczona jest w jednym z małopolskich szpitali. Jak poinformowano zarażona osoba nie podróżowała do krajów tropikalnych. Istnieje więc bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że człowiek ten zakaził się w Polsce od komara, który wcześniej wypił krew chorego ptaka.
W sierpniu obecność wirusa gorączki zachodniego Nilu w Warszawie wykazały badania martwych wron siwych. Badania wykonano, gdy zaobserwowano masowy pomór ptaków krukowatych: wron siwych, kawek i srok.
Zachorowania gorączką Nilu obserwuje się w wielu regionach świata, w tym w Afryce Wschodniej i Zachodniej, Ameryce Północnej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, w Europie (przypadki zachorowań odnotowano m. in. we Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, na Węgrzech oraz we Włoszech).
Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku ukąszenia komara. Potwierdzono również przeniesienie wirusa podczas transplantacji organów i transfuzji krwi oraz z matki na dziecko podczas ciąży. Nie stwierdzono przenoszenia gorączki zachodniego Nilu z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt (np. przez dotyk, pocałunki).
Jakie występują objawy i jak je leczymy?
Objawy chorobowe pojawiają się po 1-6 dniach od ukąszenia komara. Ich nasilenie zależy od wieku osoby zakażonej. U dzieci często jest to łagodna gorączka i złe samopoczucie, u młodzieży występują wysoka gorączka, zaczerwienienie spojówek, ból głowy, ból mięśni, natomiast u osób starszych na skutek zakażenia może dochodzić do zaplenia mózgu i opon mózgowych oraz ogólnego wycieńczenia.
W leczeniu gorączki zachodniego Nilu nie ma specyficznej terapii. Stosuje się głównie leczenie zmierzające do złagodzenia objawów np. obniżania gorączki, łagodzenia bólu itp. Nie ma też dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.