Piękna trwająca od ponad stu lat historia dobiega końca. Legendarne kioski “Ruchu” kończą swoją działalność w Polsce. Spółka wycofała się z rynku ze względów finansowych.
W Polsce pięć lat temu działało jeszcze 1300 punktów sprzedaży. W kolejnych latach liczba funkcjonujących kiosków drastycznie spadała. W 2024 roku pod koniec listopada gazety można było kupić w 66 punktach w całym kraju.
Sieć istniała od ponad 100 lat w Polsce, jednak do grudnia przetrwało zaledwie 10 saloników prasowych. Kiosk Ruchu stał się symbolem kilku epok Polski. W punktach można było kupić prasę, papierosy czy inne drobne artykuły.
17 grudnia 2024 roku zamknięto ostatni kiosk Ruchu. Oznacza to koniec działalności tej historycznej sieci.
Piękna historia
Zobacz
Historia kiosków trwała od ponad stu lat. Pierwszy kiosk Ruchu został otwarty w styczniu 1919 na peronie Dworca Głównego (Wiedeńskiego) w Warszawie. Po niespełna pół roku funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń dworcowych.
Największą popularnością kioski cieszyły się w okresie PRL. Klienci chętnie odwiedzali charakterystyczne budki Ruchu, gdzie mogli kupić codzienną prasę. W kioskach Ruchu można było kupić także środki czystości, papierosy, zapałki, akcesoria biurowe.
Problemy finansowe
W następnych latach Ruch podlegał kolejnym przekształceniom, aż 22 grudnia 2006 roku zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma była tam notowana do 2011 roku.
W kolejnych latach było już tylko gorzej. Spółka zaczęła popadać w problemy finansowe. W 2023 roku firma wstrzymała prenumeratę gazet na 2024 rok, a w kwietniu tego roku zaprzestała dostarczania prasy do punktów sprzedaży.
Decyzja o zamknięciu kiosków była nieunikniona z powodu spadku popytu na tradycyjne gazety i wzrostu znaczenia prasy cyfrowej. Jednak mimo tego, przedsiębiorstwo ujawniło, że około 60 kiosków przetrwa, ponieważ ajenci postanowili prowadzić je na własny rachunek.