Koniec z zanieczyszczaniem potoku koło lotniska w Krakowie. Pojawi się nowa trasa

KS
KS

Ważna inwestycja na terenie lotniska w Krakowie. Przełożona zostanie trasa potoku Olszanickiego. Dzięki temu woda nie będzie zanieczyszczona. Realizacja inwestycji będzie natychmiastowa. 

Uzyskano zgodę na przełożenie trasy potoku

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (ZRIL) dla przełożenia trasy potoku Olszanickiego w części przebiegającej na terenie lotniska. Dodatkowo dla tej decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. 

Rozwiązanie tej kwestii jest dla mnie bardzo ważne i cieszę się, że władze lotniska wsłuchały się w głos mieszkańców Krakowa i Olszanicy i podjęły się tej ważnej inwestycji. W ciągu półtora roku inwestycja powinna być zakończona, a potok Olszanicki czysty – wyjaśnił prezydent Aleksander Miszalski.

Celem inwestycji jest poprowadzenie potoku Olszanickiego po nowej trasie w taki sposób, aby jego wody nie mieszały się z wodami opadowymi pochodzącymi z terenu lotniska.

Takie rozwiązanie spowoduje, że odcinek potoku stanie się wewnętrzną siecią wód opadowych lotniska wraz z dopływami z istniejących powierzchni szczelnych takich jak m.in. droga startowa, drogi kołowania, płyty postojowe samolotów. 

Czytaj także: Deweloper nie może budować na os. Teatralnym. Jednak prace trwają dalej

Nowa trasa potoku Olszanickiego

Po zrealizowaniu tej inwestycji, potok Olszanicki w granicach lotniska na długości 2,6 km będzie poprowadzony dwoma kolektorami o przekroju rurowym i średnicy 1,4 m każdy, a wody potoku zostaną całkowicie oddzielone od dopływu wód opadowych z kanalizacji deszczowej lotniska. 

System kanalizacji deszczowej na terenie lotniska zostanie opomiarowany tak, aby w sposób automatyczny i stały był prowadzony pomiar jakościowy odprowadzanych wód. W przypadku, gdy jakość wód będzie zgodna z parametrami, wody opadowe odprowadzane będą kanalizacją deszczową z terenu lotniska do potoku Olszanickiego.

Jednak w przypadku przekroczenia parametrów jakościowych, zanieczyszczenia ciekłe będą w sposób automatyczny przekierowywane do zbiornika retencyjnego o pojemności ok. 4 000 m3.

Prezes Łukasz Strutyński podkreśla, że zakończenie inwestycji będzie można uczcić „wypiciem szklanki czystej wody z potoku Olszanickiego”. 

Czytaj także: Kolejny wypadek na A4 za zjazdem MOP Stanisławice. Utrudnienia w stronę Tarnowa

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *