W sobotni poranek Kraków już odczuwa skutki zamknięcia mostu Grunwaldzkiego. Tworzą się pierwsze poważne korki na głównych trasach objazdowych, a komunikacja miejska i kierowcy muszą przygotować się na tygodnie sporych utrudnień. To dopiero początek komunikacyjnego armagedonu, który potrwa do marca 2026 roku.
Pierwsze korki – gdzie jest najgorzej?
Już od rana zakorkowana jest ulica Księcia Józefa – od mostu Zwierzynieckiego do Salwatora samochody poruszają się w żółwim tempie informuje nasz czytelnik. Zator tworzy się także na Rollego – od Przedwiośnia do mostu Piłsudskiego. To efekt tego, że kierowcy masowo korzystają z najkrótszego objazdu zamkniętego mostu Grunwaldzkiego, prowadzącego przez Barską, Ludwinowską, Rollego i most Piłsudskiego do Krakowskiej. Opóźnienia sięgają już kilku, kilkunastu minut i będą narastać w kolejnych godzinach.
Czytaj także: Horror! Chcieli pociąć chłopca maczetą, bo był za Cracovią [FILM]
Tramwaje i samochody – wszystko stoi na Kalwaryjskiej
Zamknięcie mostu wymusiło skierowanie tramwajów przez ul. Kalwaryjską i Limanowskiego. Niestety, tam również pojawił się ogrom samochodów, które próbują ominąć zamkniętą przeprawę. Efekt? Kalwaryjska stoi, a tramwaje i samochody wzajemnie się blokują. W tygodniu opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej będą jeszcze większe, a mieszkańcy muszą przygotować się na dłuższe dojazdy do pracy i szkoły.
Czytaj także: Most Grunwaldzki zamknięty! Zaczyna się komunikacyjny koszmar [ZDJĘCIA i FILM]
Jak długo potrwają utrudnienia?
Remont mostu Grunwaldzkiego potrwa aż 10 miesięcy – do marca 2026 roku. Przez 7 miesięcy most będzie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego, a przez 5,5 miesiąca także z ruchu tramwajowego. Przeprawa pozostanie dostępna jedynie dla pieszych i rowerzystów, ale nawet oni muszą liczyć się ze zmianami tras w zależności od postępu prac.
Czytaj także: Aleksander Lenart – młody geniusz z Krakowa. Czy na UJ rośnie kolejny Elon Musk?
Objazdy i zmiany w organizacji ruchu
Miasto zaleca objazd trzecią obwodnicą – aleją Powstańców Śląskich i ul. Powstańców Wielkopolskich. Zmieniono sygnalizację świetlną na rondzie Grunwaldzkim, Matecznego i przy przystanku „Korona”, ale już teraz widać, że to nie wystarcza. Samochody wjeżdżające do Krakowa od północy kierowane są na Wita Stwosza, Lubomirskiego, rondo Mogilskie i Grzegórzeckie. Tramwaje z Dietla kursują przez Krakowską, a na Dietla przed mostem pojawiła się możliwość zawracania.