Prezydent Miszalski pojechał do Wiednia. W jakim celu?

M N
M N

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wyruszył do Wiednia. W stolicy Austrii spędzi dwa dni.

Miszalski pojechał do Wiednia w towarzystwie dwóch zastępców: Stanisława Mazura oraz Marii Klaman. Najważniejszym celem delegacji będzie prolongowanie umowy o współpracy między miastami – Krakowem i Wiedniem. Ale to nie wszystko.

„Najważniejszym celem naszej delegacji jest podpisanie umowy partnerskiej ze stolicą Austrii. Ale to nie wszystko! Metro, mieszkalnictwo, budownictwo socjalne oraz energia odnawialna to kolejne tematy, które będziemy poruszać” – napisał Miszalski na Facebooku.

„Bardzo ważnym punktem programu jest spotkanie z Panem Stanisławem Zalewskim, świadkiem historii. W towarzystwie Burmistrza Wiednia otworzę także wystawę „Modernizm w Krakowie”. Wiedeń cieszy się opinią metropolii o najwyższym standardzie życia. To kierunek, w którym Kraków powinien zmierzać” – dodał Miszalski.

Wielopoziomowa współpraca

W nowej umowie regulującej współpracę między miastami partnerskimi głównymi dziedzinami współdziałania są m.in: zrównoważona mobilność i transport publiczny, w szczególności budowa metra i transport rowerowy, energia odnawialna, odnowa i kształtowanie przestrzeni miejskiej planowanie dzielnic, planowanie przestrzenne i dziedzictwo historyczne, ochrona przeciwpowodziowa, planowanie terenów zielonych i projektowanie parków, mieszkalnictwo komunalne, polityka równościowa, młodzieżowa i senioralna, partycypacja obywatelska, cyfryzacja administracji oraz równoważona turystyka i gospodarka nocy. Nowa umowa, będąca przedłużeniem współpracy sięgającej 2005 roku, będzie obowiązywać przez kolejne 4 lata do 2029 r.

Wymiana doświadczeń

W trakcie spotkań Wiedeń podzieli się z krakowską delegacją doświadczeniami z zakresu rozwoju różnych polityk miejskich. Prezydent Miszalski wraz zastępcami odwiedzi między innymi dzielnicę Seestadt Aspern, czyli jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w Europie, łączące funkcje mieszkalne, biurowe i rekreacyjne, opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju – z dużym naciskiem na transport publiczny, przestrzenie zielone oraz energooszczędne budownictwo. W trakcie wyjazdu dojdzie także do spotkania w siedzibie wiedeńskiego metra. Przedstawiciele Wiener Linien podzielą się z krakowskimi urzędnikami wiedzą na temat finansowania budowy metra oraz rozwiązaniami związanymi z prowadzeniem prac w historycznej zabudowie. Podczas wizyty będą poruszane także kwestie inteligentnego miasta, temat dużych zbiorów danych oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji w mieście i miejskich spółkach.

Delegacji prezydentów towarzyszyć będą także przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego oraz miejskich spółek, którzy będą wymieniali swoje doświadczenia z Wien Holding, czyli jednej z najlepiej rozwiniętych grup przedsiębiorstw miejskich.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *