Podczas historycznej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną polski astronauta Sławosz Uznański zabierze ze sobą wyjątkowe symbole polskiej kultury i nauki. Wśród nich znajdzie się bryłka soli z kopalni w Wieliczce oraz pamiątki związane z Wisławą Szymborską. To gest podkreślający polską tożsamość i wkład w światowe dziedzictwo.
Sól z Wieliczki poleci w kosmos
Bryłka soli z legendarnej kopalni w Wieliczce, jednej z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych kopalni na świecie, zostanie zabrana w kosmos przez Sławosza Uznańskiego podczas jego misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To nie tylko symbol bogactwa naturalnego Polski, ale także nawiązanie do historii i tradycji regionu małopolskiego. Wielicka sól, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanie się jednym z najbardziej niezwykłych polskich „ambasadorów” w przestrzeni kosmicznej.
Cała Polska ruszyła na majówkę. Jak sytuacja na drogach? [RELACJA LIVE]
Poezja Szymborskiej i polskie dziedzictwo kulturowe na orbicie
Uznański zabierze także pamiątki po Wisławie Szymborskiej – dwa wiersze noblistki: „Radość pisania” i „Sto pociech”, pochodzące ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej. To wyjątkowy gest, dzięki któremu polska poezja dosłownie sięgnie gwiazd. Wraz z nimi na ISS polecą także inne symbole polskiej nauki i kultury: fragment dzieła Kopernika „De revolutionibus”, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, krajka z regionu opoczyńskiego oraz polskie litery z diakrytykami, podkreślające bogactwo naszego języka.
Czytaj także: Majówka 2025 w Krakowie. Idealne miejsca dla par do spędzenia wolnego czasu.
Polska misja na ISS – nauka, technologia i tożsamość
Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w historii, który poleci w kosmos, i pierwszym, który spędzi 16 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas misji przeprowadzi szereg eksperymentów naukowych w warunkach mikrograwitacji.
Czytaj także: Majówka w Krakowie. Pojawią się zmiany w komunikacji miejskiej.