To były prawdziwe ikony Krakowa! Pożegnaliśmy ich w tym roku

KS
KS
Ludzie związani z Krakowem, którzy odeszli w ciągu ostastniego roku
Ludzie związani z Krakowem, którzy odeszli w ciągu ostastniego roku

Już 1 listopada miliony Polaków będzie obchodzić Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy bliskich zmarłych. Warto też nie zapominać o osobach, których nie ma już wśród nas, ale pozostawili po sobie ślad. Mowa tu o sportowcach, aktorach, muzykach lub innych znanych osobach. 

W piątek, 1 listopada, na cmentarzach pojawią się miliony Polaków, aby zapalić znicze i położyć kwiaty na grobach bliskich. Wspominamy też znane osobistości związane z Krakowem, ponieważ przez ostatni rok pożegnaliśmy wielu z nich. Wśród znanych osób, które zmarły byli m.in: aktorzy, muzycy, sportowcy. Kto odszedł przez ostatni rok? 

Elżbieta Zającówna

Elżbieta Zającówna zmarła 28 października 2024 roku. Aktorka miała 66 lat. Kobieta zmarła po walce z rzadką chorobą związaną z zaburzeniami krzepliwości krwi.  

Zającówna była absolwentką PWST w Krakowie. Znana z ról komediach, takich jak „Vabank”, „Seksmisja” czy „Matki, żony i kochanki”. 

(fot. ZASP)

Franciszek Smuda

Franciszek Smuda odszedł 18 sierpnia w wieku 76 lat. Legendarny trener i selekcjoner reprezentacji Polski zmarł po walce z nowotworem krwi. 

W swojej karierze trenerskiej prowadził takie kluby jak: Widzew Łódź, Wisłę Kraków, Lech Poznań i Freiburg. Z krakowianami sięgnął po mistrzostwo Polski. Z Widzewem udało mu się to dwa razy.

Ewa Ciepiela

Ewa Ciepiela zmarła 16 lipca w wieku 82 lat. Kobieta była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Natomiast w latach 1967–1991 występowała w Starym Teatrze w Krakowie.   

Aktorka miała występy filmowe oraz telewizyjne. Można było kojarzyć ją z roli Eweliny w popularnym serialu „Janosik”. 

Małgorzata Komornicka

Małgorzata Komornicka odeszła ze świata 14 lipca mając 85 lat. Kobieta w 1962 ukończyła studia na Oddziale Lalkarskim przy Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie.   

Aktorka występowała w takich serialach jak np. „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”, a także w „M jak miłość”. Komornicka była w nich postacią drugoplanową. 

(fot. Afa Pixx/Krzysztof Wellman/PAP)

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr urodzony w Krakowie był wybitnym aktorem, który zmarł 9 lipca w wieku 77 lat. Aktor zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.  

Mogliśmy ujrzeć go przed ekranami w filmie „Kiler”, ale wiecznie żywe są jego role z „Seksmisji” czy „Kingsajz”. 

Orest Lenczyk

Orest Lenczyk odszedł 11 czerwca mając 81 lat. Nie zapomną go szczególnie kibice Wisły Kraków. Jako trener wielokrotnie prowadził „Białą Gwiazdę”, a raz udało mu się objąć Cracovię. 

Jako trener Wisły w roku 1978 odniósł sukces wygrywając z “Białą Gwiazdą” tytuł mistrzowski. 

Janusz Rewiński

Janusz Rewiński aktor, satyryk, a także polityk zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. W pewnym okresie życia był mocno związany z Krakowem. Rewiński studiował na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. 

Wiele osób będzie go kojarzyć z różnymi rolami, ale w sercach polskich widzów zapamiętany zostanie jako bezwzględny „Siara” z filmu Kiler. 

(fot. Wikipedia)

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodzony w Krakowie zmarł 21 maja mając 71 lat. Śmierć kompozytora była ogromną stratą dla świata polskiej muzyki.

Największy sukces przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do filmu ″Marzyciel″ z Johnym Deppem i Kate Winslet w rolach głównych. Za muzykę do tego obrazu kompozytor zdobył Oscara.

Krzysztof Radwan

Krzysztof Radwan związany z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zmarł 14 maja w wieku 70 lat. Mężczyzna zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Zmarły pełnił funkcję dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie od 1989 do 2020 roku.

Jan Ptaszyn Wróblewski

Jan Ptaszyn Wróblewski popularyzator muzyki jazzowej w Polsce zmarł 7 maja w wieku 88 lat. Wróblewski grał na saksofonie tenorowym i barytonowym.

Założył kilka zespołów, a także angażował się w wiele projektów muzycznych. W Krakowie uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

(fot. Wikipedia)

Jacek Zieliński

Jacek Zieliński był współzałożycielem grupy Skaldów, niestety kompozytor zmarł 6 maja mając 77 lat. Urodzony w Krakowie Zieliński ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a także studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w klasie altówki. 

Wszechstronnie utalentowany artysta od roku 1965 był członkiem zespołu Skaldowie, współpracował z Piwnicą pod Baranami.

(fot. Małopolska.pl)

Zofia Kucówna

Zofia Kucówna polska aktorka zmarła 6 kwietnia mając 90 lat. W 1955 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Była również aktorką w Teatrze Młodego Widza w Krakowie.

Do jej najważniejszych ról teatralnych należała np.: Panna Młoda w Weselu Stanisława Wyspiańskiego (1963), Sonia w Zbrodni i karze według Fiodora Dostojewskiego (1964), Pani Wąsowska w Panu Wokulskim według Lalki Bolesława Prusa (1967). 

(fot. Wikipedia)

Mieczysław Grąbka

Mieczysław Grąbka był aktorem teatralnym, filmowym, a także dubbingowym. Aktor urodzony w Krakowie zmarł 1 kwietnia w wieku 73 lat.

Był aktorem Starego Teatru w Krakowie, a także profesorem Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał w takich filmach jak „Vinci” lub „Komornik”.

Leszek Długosz

Leszek Długosz zmarł 23 marca w wieku 82 lat. Był literatem, kompozytorem, aktorem, a także jednym z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów.

Urodzony w Krakowie w 1964 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1964–1966 studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2007 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości kandydował do Senatu, lecz nie uzyskał mandatu

(fot. Wikipedia)

Janusz Filipiak

Janusz Filipiak zmarł 17 grudnia 2023 roku w wieku 71 lat. Wielką pasją zmarłego była piłka nożna. Mocno związany był z Cracovią, która zawdzięcza mu bardzo dużo. 

Filipiak był również jednym z najbogatszych Polaków. Jego majątek wyceniano na ok. 650 mln zł. W 2004 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki. 

Wiesław Dybczak

Wiesław Dybczak polski piłkarz zmarł 30 listopada 2023 roku mając 66 lat. Jako środkowy obrońca rozegrał 58 meczów i strzelił jednego gola w polskiej Ekstraklasie w barwach Cracovii.

Wychował się w krakowskiej dzielnicy Prądnik Biały. W wieku 9 lat rozpoczął treningi w Clepardii, której był wychowankiem.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *