To może być przełom w leczeniu ran! Krakowscy naukowcy pracują nad specjalnym opatrunkiem

FK
FK
Dr Piotr Szatkowski

Mleko wielbłąda i owcy w opatrunku. To ma być przełom w leczeniu trudno gojących się ran.

Innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie leczenia trudno gojących się ran opracowuje międzynarodowy zespół naukowców z Polski i Kanady. Projekt, koncentruje się na stworzeniu zaawansowanego opatrunku hydrożelowego, wykorzystującego unikalne właściwości mleka owczego i wielbłądziego.

Krakowscy naukowcy tworzą innowacyjny opatrunek

Dr inż. Piotr Szatkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierujący zespołem badawczym, podkreśla potencjał tego rozwiązania.

-Uważamy, że mleko owcze i wielbłądzie będzie tym elementem opatrunku, który posiada potencjał leczniczy i przyczyni się do regeneracji komórek – mówi dr Szatkowski.

Kluczowym aspektem projektu jest wykorzystanie bioaktywnych składników zawartych w mleku tych zwierząt, takich jak insulina, laktoferyna, kwas orotowy czy sprzężony kwas linolenowy. Substancje te mają znaczący wpływ na proces gojenia ran dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz zdolności do stymulowania rozwoju i migracji komórek.

Proces przygotowania mleka do użycia w opatrunkach jest równie istotny.

-Ważne, żeby mleko w obróbce termicznej nie utraciło swoich drogocennych właściwości – wyjaśnia dr Szatkowski.

W tym celu mleko wielbłądzie, pozyskiwane z polskiej fermy hodowlanej, zostanie poddane procesowi liofilizacji, co pozwoli zachować jego aktywne składniki w niezmienionej formie.

Naukowcy planują stworzyć specjalny opatrunek składający się z trzech warstw. Każda warstwa będzie zawierać różną ilość suszonego mleka, w zależności od tego, jak blisko rany się znajduje.

Trzy krakowskie uczelnie pracują nad projektem

W realizację projektu zaangażowani są eksperci z różnych dziedzin, w tym inżynierii materiałowej, badań nad materiałami pochodzenia zwierzęcego oraz fizjologii i badań biomedycznych. Współpraca obejmuje naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.

Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kwotą 1,5 mln zł, ma trwać trzy lata. Jego zwieńczeniem ma być opracowanie innowacyjnego opatrunku, który zostanie zgłoszony do opatentowania.

Nowy opatrunek hydrożelowy ma potencjał zrewolucjonizować leczenie trudno gojących się ran, szczególnie u pacjentów z problemami skórnymi i chorych na cukrzycę, oferując właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące regenerację tkanek.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *