Ranking „Perspektyw” 2024. Uniwersytet Jagielloński nie jest już najlepszy w Polsce 

KS
KS
UJ

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich pokonując o 2 punkty procentowe Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Jakie miejsca zajęły inne krakowskie uczelnie? 

Ranking „Perspektyw” ma ambicję rzetelnego zbadania i zaprezentowania kondycji polskiego szkolnictwa wyższego. Przyjmując jedynie perspektywę ostatnich pięciu jego edycji, Uniwersytet Jagielloński stawał na najwyższym miejscu rankingu trzykrotnie (w ubiegłym roku ex aequo z UW). Obie uczelnie uzyskują w nim co roku zdecydowanie najlepsze wyniki spośród pozostałych polskich uczelni. UW uzyskał stuprocentowy wskaźnik rankingowy i zajął pierwsze miejsce, UJ jest drugi z wynikiem 98%. 

Ranking Uczelni Akademickich poddaje ocenie wszystkie (z wyjątkiem artystycznych) szkoły wyższe w kraju. Posiadające co najmniej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Uwzględnia 31 wskaźników zawartych w ramach 7 kryteriów. Chodzi o: prestiż uczelni, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.   

Kierunki UJ

UJ za to wypadł dobrze w rankingu kierunków studiów. Wyróżniono 15 kierunków : Analityka Medyczna, Biologia, Biotechnologia, Chemia, Dietetyka, Farmacja, Geologia, Kierunek Lekarski, Kierunek Lekarsko-Dentystyczny, Pedagogika Specjalna, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Prawo, Ratownictwo Medyczne oraz Zdrowie Publiczne. 

Krakowskie uczelnie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęła czwarte miejsce w rankingu co jest już 3 rokiem z rzędu na tej pozycji. Po awansie w poprzednim roku z miejsca 32. na 25., niestety Politechnika Krakowska zaliczyła spadek na miejsce 29. Awans o dwie pozycje zaliczył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który w tegorocznym rankingu zajął 46 miejsce. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zaliczył spadek i w tym roku uczelnia spadła do grupy miejsc 55-60. 

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie podobnie jak w zeszłym roku znalazła się w zakresie 61-70. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie znalazł się w zakresie 73-80, w poprzednim roku zajął miejsca 71-82. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie wraz z Uniwersytetem Ignatianum znalazły się w zakresie 81-90, a rok temu było to miejsce 83-90. 

Największy spadek zaliczył Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Uczelnia, która dwa i trzy lata temu znajdowała się w grupie 61-70, w tym roku wylądowała w przedziale 81-90.

fot. Facebook /Uniwersytet Jagielloński/

Źródło: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *