Winda w krakowskim zabytku? Akademia Sztuk Pięknych podzielona 

KS
KS

W Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie trwa spór o planowany montaż windy w zabytkowym budynku. Rektor uczelni argumentuje potrzebę poprawy dostępności, część pracowników obawia się ingerencji w historyczny obiekt. 

W Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie wybuchł spór dotyczący planowanego montażu windy w zabytkowej klatce schodowej budynku przy ul. Smoleńsk 9. 

Czytaj także: Co trafia na talerze pacjentów? Szpital stawia na jakość i szczerość [Galeria]

Przeszklona winda w zabytku

Rektor prof. Andrzej Bednarczyk chce zamontować przeszkloną windę wewnątrz zabytkowej klatki schodowej, by umożliwić dostępność osobom niepełnosprawnym.

Wymarzyłem sobie, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła wjeżdżać na górę, a wokół niej będą podążać ludzie na własnych nogach – mówi w rozmowie z „TVP3 Kraków” prof. Andrzej Bednarczyk. 

Jednak nie wszyscy popierają ten pomysł. Pracownicy ASP złożyli oficjalny protest, twierdząc, że projekt nie zapewnia pełnej funkcjonalności oraz narusza historyczną substancję budynku. 

(fot. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)

Czytaj także: Fundusze Europejskie napędzają rozwój Małopolski. Mieszkańcy to widzą i doceniają 

Alternatywne miejsce budowy windy

Kamienica wraz z wnętrzem jest wpisana do rejestru zabytków. Tym samym pracownicy zaproponowali alternatywną lokalizację windy. Znajdowałaby się ona od strony dziedzińca. Ich zdaniem zapewni ona większą dostępność, a także nie naruszy zabytkowego wnętrza. 

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na oba pomysły. Na ten moment prof. Bednarczyk wstrzyma się z decyzją, do czasu przeprowadzenia konsultacji. W rozmowach mają uczestniczyć przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami, a także pracownicy naukowi. 

Czytaj także: Podhale walczy ze skutkami deszczu. Dramatyczne osuwisko, budynek wisi w powietrzu

Źródło: TVP3 Kraków

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!

Quick Link

Podaj dalej
3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *