Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Co to dokładnie oznacza?

FK
FK

Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową w dniu pogrzebu papieża Franciszka. W sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, cała Polska odda hołd zmarłemu Ojcu Świętemu. Co dokładnie oznacza wprowadzenie żałoby narodowej? Jakie zasady będą obowiązywać w tym dniu i jak wpłynie to na życie codzienne Polaków? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z dniem żałoby.

Prezydent ogłasza żałobę narodową – decyzja po śmierci papieża Franciszka

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej. Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, żałoba będzie obowiązywać w dniu pogrzebu Ojca Świętego, czyli w sobotę 26 kwietnia. Tego dnia o godzinie 10:00 na placu św. Piotra w Watykanie rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa, w której weźmie udział również polska delegacja z prezydentem i pierwszą damą na czele.

Czytaj także: Franciszek nie żyje. Co dalej z abp Jędraszewskim?

Decyzja o wprowadzeniu żałoby narodowej wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera, jednak jest to w dużej mierze formalność. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już przekazane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Kraków żegna Ojca Świętego modlitwą i wpisami do księgi w kurii [ZDJĘCIA]

Co oznacza żałoba narodowa? Flagi z kirem i odwołane imprezy

Żałoba narodowa to szczególny czas, w którym państwo i społeczeństwo oddają hołd ofiarom tragicznych wydarzeń lub upamiętniają wybitne osobistości. W tym okresie obowiązują specjalne zasady, które dotyczą zarówno instytucji państwowych, jak i życia publicznego.

Czytaj także: Kraków żegna papieża Franciszka. Kardynał Dziwisz odprawił uroczystą mszę na Wawelu [ZDJĘCIA]

Najważniejsze zasady obowiązujące podczas żałoby narodowej:

  • Flagi państwowe na budynkach publicznych są opuszczane do połowy masztu i przepasane kirem (czarną wstęgą)
  • Odwoływane są imprezy rozrywkowe, koncerty, festyny i wydarzenia o charakterze radosnym
  • Mecze sportowe, jeśli się odbywają, rozpoczynają się minutą ciszy
  • Media publiczne dostosowują swoją ramówkę – ograniczają emisję programów rozrywkowych, a zamiast nich emitują programy informacyjne, dokumentalne i religijne
  • W kościołach i miejscach kultu odprawiane są msze żałobne i nabożeństwa

Czytaj także: Ksiądz z Małopolski zorganizuje konklawe

Czy Cracovia zagra w sobotę?

Warto podkreślić, że żałoba narodowa nie oznacza dnia wolnego od pracy. Sobota 26 kwietnia będzie normalnym dniem roboczym dla osób pracujących w tym dniu.

W sobotę gra również Cracovia. Chociaż nie było jeszcze oficjalnej decyzji ekstraklasy, wszystko wskazuje na to, że mecz Pasów z Motorem Lublin odbędzie się w planowanym terminie.

Czytaj także: Dlaczego umarł papież Franciszek? Znamy powód śmierci Ojca Świętego

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *