W poniedziałek spójrz w niebo. Będzie spektakularnie

FK
FK
fot: NASA

Idealne warunki. W poniedziałek czeka nas kosmiczny szoł!

Dopiero cieszyliśmy się widokiem zorzy polarnej. Według ekspertów tak dobre warunki do oglądania zjawiska mogą nie wystąpić w następnym ćwierćwieczu. A już w poniedziałek w nocy czekają na nas kolejne atrakcje.

O 22:47 spójrz w niebo. Czeka nas kosmiczne show

Nad Polską przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Należy spodziewać się bardzo jasnego punktu, który przez kilka do kilkunastu minut będzie przemieszczał się przez cały nieboskłon.

Noce powoli stają się na tyle krótkie, że przelatująca nad naszymi głowami Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostaje w zasięgu promieni światła słonecznego przez większą część nocy. Ledwo obserwowaliśmy jej przelot nad ranem, a kolejnej nocy dało się ją już dostrzec na wieczornym niebie – zwykle takie sytuacje dzieli okres kilkunastu dni – poinformował Karol Wójciki, autor bloga „Z głową w gwiazdach” (tutaj).

Jak zapowiada Wójciki najlepsze warunki od obserwacji będą w godzinach 22:47 do 22:53.

– Tutaj trzeba będzie zadzierać głowę wysoko do góry, bo na przykład z perspektywy okolic Warszawy ISS śmignie prawie w zenicie! Stacja będzie leciała w osi Wrocław-Łódź-Biała Podlaska. Wszyscy będziemy więc mieli znakomite warunki do obserwacji. Różnica będzie tylko taka, że południe kraju będzie musiało patrzeć na północne niebo, a północ Polski wypatrywać przelotu nad południowym horyzontem. Centrum leży plackiem na ziemi i nie ma opcji, żeby to przegapić – informuje Wójciki.

To prawdziwa gratka, bo według prognozy pogody, niebo w tych godzinach ma być bezchmurne. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie dobrze widoczna z całej Polski.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *