Cenne pamiątki znalezione przypadkowo podczas remontu domu. Dokumenty AK trafiły do archiwum IPN

MS
MS

Podczas remontu domu w Olkuszu odnaleziono dokumenty 116. pułku piechoty ziemi olkusko-wolbromskiej, wchodzącego w skład 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dokumenty zostały przekazane do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Protokół przekazania archiwaliów podpisali przedstawiciel darczyńców Krzysztof Ostrowski i dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał.  

Krzysztof Ostrowski odnalazł dokumenty 116. pułku piechoty ziemi olkusko-wolbromskiej, wchodzącego w skład 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej podczas remontu domu. Postanowił przekazać je do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

– Mam nadzieję, że ten przykład zachęci innych do przekazywania nam tak cennych dokumentów – powiedziała podczas prezentacji znalezisk dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Dokumenty były w trzech zwojach i zawinięte były w stare niemieckie gazety. Po odpakowaniu jednego z nich okazało się, że w środku znajdują się dokumenty, wytworzone przez sztab 116 pułku piechoty Armii Krajowej w okresie od lipca 1944 do stycznia 1945 r. Większość z nich, w tym rozkazy, spisy wyposażenia pułku i składy osobowe batalionów, podpisane są przez Jana Kałymona „Teofila”, dowódcę 116. pp AK. Wśród cennych dokumentów znajdują się również rozkazy dowódcy 106. Dywizji Piechoty AK Bolesława Nieczui-Ostrowskiego. To unikatowe archiwalia.

Ciekawostką jest to, że dom, w którym zostało znalezione archiwum AK należał kiedyś do gen. bryg. Stefana Buchowieckiego, lekarza, legionisty i organizatora legionowych szpitali polowych, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej. Jego syn, Jan Stefan Buchowiecki, w 1939 r. trafił do obozu NKWD w Starobielsku. Został zamordowany przez Sowietów w Charkowie.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *