Wisła otrzymała licencję na grę w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2025/2026, jednak klub będzie podlegał nadzorowi finansowemu i musi zapłacić 68 tys. zł kary za naruszenie kluczowych kryteriów. Choć sportowo Wisła zapewniła sobie miejsce w barażach i walczy o powrót do elity, nad klubem wciąż ciążą zobowiązania finansowe, które już wcześniej skutkowały karami ze strony UEFA.
Licencja z nadzorem i kara finansowa
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała Wiśle Kraków licencję na udział w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2025/2026, ale nałożyła na klub nadzór finansowy oraz obowiązek zapłaty 68 tys. zł za naruszenie kryteriów F.03 i F.04 Podręcznika Licencyjnego. Klub spełnił wymogi formalne, jednak nie uniknął sankcji za zaległości finansowe wobec innych klubów oraz pracowników.
Czytaj także: Problemy z programem “Mieszkanie za remont”. Podano datę wznowienia naborów.
Na czym polegają kryteria F.03 i F.04?
- F.03 – Brak przeterminowanych zobowiązań transferowych wobec innych klubów:
To jedno z kluczowych kryteriów finansowych kategorii „A” w Podręczniku Licencyjnym PZPN. Klub nie może posiadać przeterminowanych płatności wobec innych klubów wynikających z transferów zawodników. Wszelkie wymagalne płatności muszą być uregulowane w terminie – ich brak skutkuje sankcjami i może zagrozić uzyskaniu licencji. - F.04 – Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników i instytucji:
To również obowiązkowe kryterium finansowe, które dotyczy braku zaległości wobec pracowników (w tym zawodników, trenerów, personelu administracyjnego), ZUS, Urzędu Skarbowego, z tytułu kar dyscyplinarnych, prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej. Klub musi wykazać, że nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec tych podmiotów.
Czytaj także: Zaparkowane samochody utrudniają ruch. Blokują dojazd do posesji
Wisła pewna baraży, ale długi ciągną się za klubem
Sportowo Wisła Kraków zapewniła sobie miejsce w barażach o awans do Ekstraklasy i walczy o powrót do elity. Jednak sytuacja finansowa klubu pozostaje trudna. W ostatnich latach Wisła musiała spłacać wieloletnie zadłużenie, a zaległości wobec innych klubów i pracowników skutkowały nie tylko karami w Polsce, ale także grzywną 40 tys. euro nałożoną przez UEFA za przeterminowane płatności w sezonie 2024/2025.
Klub pod nadzorem i z obowiązkiem poprawy
Otrzymanie licencji z nadzorem finansowym oznacza, że Wisła Kraków będzie musiała na bieżąco raportować swoją sytuację finansową i wywiązywać się z zobowiązań wobec kontrahentów oraz pracowników. Każde kolejne naruszenie może skutkować bardziej dotkliwymi karami.
Czytaj także: Stary Kleparz coraz mniej dla krakowian? Ceny owoców i warzyw SZOKUJĄ!