Szkolny program wciąż kładzie największy nacisk na pracę indywidualną. Pomimo tego, że coraz więcej zadań wymaga pracy w grupach, to dzieci samodzielnie piszą sprawdziany i są oceniane pojedynczo. Również poza szkołą najczęściej uczą się w pojedynkę. Separacja i obarczanie jednostki odpowiedzialnością za wyniki generuje stres, który w konsekwencji prowadzi do nieśmiałości, lęków, a nawet agresji. Dobrą przeciwwagą dla wymogów codzienności jest więc połączenie pracy zespołowej z aktywnością fizyczną, czyli piłka nożna.
Wespół w zespół, czyli w grupie raźniej
Każdy popełnia błędy – czasem jednak lęk przed ich popełnieniem potrafi znacząco obniżać efektywność lub nawet paraliżować przed działaniem. Jeśli jednak zobaczymy, że inna osoba pomoże nam uniknąć pomyłki albo ją naprawi, nie tylko czujemy się pewniej, ale i sami chętniej pomagamy innym. Bycie członkiem drużyny piłkarskiej buduje cechy tak różne jak śmiałość i empatia.
Warto jednak pamiętać, żeby dziecko zmagające się z nieśmiałością pierwsze kroki w zespole stawiało pod okiem doświadczonego opiekuna. Więcej tego typu informacji (m.in. o grze zespołowej i o zespołach i trenerach piłkarskich dla dzieci) znajdziesz na stronie Polish Soccer Skills. To źródło informacji, inspiracji oraz porad, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni zespół piłkarski z dobrym trenerem.
W jaki sposób piłka nożna pomaga poradzić sobie dziecku z nieśmiałością?
Piłka nożna, tak jak każda aktywność fizyczna, poprawia samopoczucie. Co więcej, jest połączeniem szybkości, techniki i siły powiązanej z wytrzymałością. Te cechy nie muszą rozwijać się równomiernie, jednak praca nad jedną z nich w naturalny sposób wzmacnia pozostałe. To sprawia, że w piłce nożnej odnajdą się dzieci, u których nieśmiałość powoduje np. nadwaga czy niedobór masy ciała. Jeden zawodnik odmieni losy meczu niedościgłym sprintem, a inny – czytaniem gry i mądrym ustawianiem się.
To jednak jeszcze za mało, żeby wyleczyć nieśmiałość. Piłkę nożną wyróżnia to, że kompleksowo oddziałuje na psychikę i pomaga budować relacje społeczne. Główne czynniki, na które wpływa, to:
- Pewność siebie – samo wejście na boisko wymaga odwagi, ponieważ wystawia zawodnika na stres związany z możliwością popełnienia błędu. Konieczne jest ciągłe podejmowania decyzji: gdzie stanąć czy do kogo zagrać. Warto pamiętać, że zwycięstwem nad strachem nie jest ciągłe strzelenie na bramkę, ale jedno proste i udane zagranie.
- Komunikacja i współpraca – gra wymaga przekazywania prostych, skutecznych komunikatów: „podaj”, „strzelaj”, „uważaj” oraz ich słuchania. To świetny punkt wyjścia do otworzenia się na rozmowy – na dalszym etapie dziecko będzie planować przyszłe akcje i analizować zakończoną rozgrywkę.
- Wzmacnianie relacji rówieśniczych – wspólne treningi i turnieje w naturalny sposób budują więzi. Od komunikacji zadaniowej, przez rozbudowane analizy, do rozmów i przyjaźni poza boiskiem – dziecko otwiera się stopniowo i może nawet nie zauważyć, kiedy bezwiednie pokonało codzienne bariery.
- Obniżenie poziomu stresu – nieśmiałość bywa samonapędzającym się mechanizmem. Czasem trudno jest przerwać to błędne koło, które generuje coraz większy stres, prowadzi do lęków i nie zawsze widocznej agresji. Regularna aktywność fizyczna pomaga spalić nadmiar emocji i hormonów stresu. Piłka nożna poprzez konieczność podejmowania szybkich decyzji i skupienia się na grze oczyszcza głowę z natrętnych myśli.
Ruch, komunikacja i profesjonalna opieka lekarstwem na nieśmiałość
Aktywność fizyczna i uczestniczenie w grupie rówieśniczej pod okiem doświadczonego i profesjonalnego opiekuna to świetny sposób na walkę z nieśmiałością. Piłka nożna to znakomity sport dla dziecka ze względu na to, że równolegle rozwija aspekty ruchowe, psychiczne i społeczne. Warto jednak pamiętać, że nieśmiałość może mieć różne przyczyny i postaci. Konieczne mogą być dodatkowe konsultacje z psychologiem sportowym lub wizyty u specjalisty: psychologa lub psychiatry.