To temat, którego nie możemy bagatelizować. Małopolska po raz kolejny włączyła się w programu EU Green Week, największego wydarzenie w Unii Europejskiej na temat środowiska, ekologii i ochrony środowiska. W piątek w Muzeum Lotnictwa rozmawiano na temat wody i tego, jak powinniśmy o nią dbać.
Wydarzenia w Krakowie w ramach EU Green Week rozpoczęły się 3 czerwca. Przez cały tydzień organizowano m.in. lekcje, spotkania lokalne czy zajęcia on-line dla uczniów. Punktem kulminacyjnym była konferencja dla jednostek samorządu terytorialnego, która w piątek odbyła się w obiektach Muzeum Lotnictwa.
Europa odporna na kryzys wodny
– Tegoroczna edycja Green Week poświęcona jest kwestiom złączonym z ochroną wód, a także problemom związanym zarówno z ich niedoborem, jak i nadmiarem. Lokalne susze oraz powodzie i powodzie błyskawiczne stanowią istotne wyzwania, przed którymi stoimy. Dlatego też Małopolska skupia się na tematyce wody jako kluczowym elemencie dbałości o nasz klimat i środowisk – powiedział wicemarszałek województwa, Józef Gawron.
Europejski Zielony Tydzień był okazja do promowania ekologicznych praktyk oraz zwiększania świadomości mieszkańców na temat wyzwań związanych gospodarką wodną. Ograniczony zasób wody w przyrodzie, a także fakt, że jest ona nieodzowna do życia, sprawiają, że gospodarka wodna staje ważnym i pilnym zagadnieniem, także w kontekście zmiany klimatu. Stąd temat tegorocznego Green Week brzmiał: W kierunku Europy odpornej na kryzys wodny (Towards a water resilient Europe).
Dotacje i nowoczesne rozwiązania
Tej tematyce były poświęcone zarówno spotkania organizowane przez powiatowych doradców ds. klimatu i środowiska oraz gminnych ekodoradców, jak zajęcia on-line dla uczniów szkół ponadpodstawowych, realizowane we współpracy z Kołem Naukowym Hydrogeologii AGH.
A w piątek odbyła się wspomniana konferencja dla jednostek samorządu terytorialnego „Aqua in Futurum: Innowacje i Strategie dla Zrównoważonego Świata Wodnego”. Do udziału zaproszono naukowców i praktyków, którzy przybliżyli uczestnikom konferencji takie zagadnienia, jak wpływ zmiany klimatu na dostępność wody w różnych sektorach, rozwiązania architektoniczne i planistyczne w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury oraz szeroki wachlarz możliwych do pozyskania dotacji.
Nie zabrakło także przedstawicieli samorządów z Małopolski, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami.