TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące: za nami rekordowe święto biegania! 

FK
FK

W TAURON 22. Cracovia Matronie, który odbył się 6 kwietnia, wystartowała rekordowa w historii krakowskiego maratonu liczba 6426 osób. Na mecie zameldowało się 6326 z nich. Jako pierwsi zrobili to Kenijczyk Bernard Kiprotich Too (czas 2:17:52) i mieszkająca od dawna w Grudziądzu Białorusinka Swietłana Sanko (czas: 2:37:21). W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m ze startem i metą na Rynku Głównym uczestniczyli reprezentanci 51 państw. Znany jest już termin kolejnej, 23. osłony biegu – 19 kwietnia 2026 roku. Dzień wcześniej, 5 kwietnia również rekordowa liczba 6197 osób z 36 krajów wzięła udział w OSHEE Biegu Nocnym, odbyły się też osiemnasta edycja Cracovia Maratonu na Rolkach, 18. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i 2. Czaniecki Cracovia Walkathon.

Razem ze zwycięzcą TAURON 22. Cracovia Maratonu na metę przybiegł ostatecznie drugi Shedrack Kiptoo Kimaiyo (ten sam czas), tym samym drugi rok z rzędu zajmując drugie miejsce. Podium uzupełnił najszybszy z Polaków – Dariusz Boratyński, ambasador ASICS (czas: 2:21:39). Na czwartym miejscu finiszował Węgier Laszlo Tarnai, piąty był kolejny z Polaków – Dominik Milewski, a szósty biegający górnik – Mateusz Mrówka. 

Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły Kenijki – Chelangat Sang (czas: 2:37:51) i Nancy Waigumo Githaiga (czas: 2:38:24). Czwartą lokatę wywalczyła ich rodaczka Rose Jepchumba, a piąte i szóste miejsca zajęły Czeszki – Petra Pastorova i Barbora Macurova. Jako siódma linię mety przekroczyła najszybsza Polka – Monika Brzozowska.

Najlepszych udekorowali Wiceprezes Zarządu ds. Finansów TAURON Polska Energia S.A. Krzysztof Surma, Dyrektor Departamentu Marki Kraków w Urzędzie Miasta Krakowa Daniel Wiśniowski i Dyrektor Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Dyrektor TAURON 22. Cracovia Maratonu Tomasz Marzec.

W krakowskim maratonie od samego początku rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami, w tym startujące na wózkach. W najszybszej i najliczniej obsadzonej kategorii handbike wśród mężczyzn trzy pierwsze miejsca przypadły zawodnikom Veloaktiv Kraków – pierwszy był Krzysztof Plewa, drugi Paweł Sochaj, a trzeci Rafał Szumiec. Faworyt do 11. zwycięstwa w Krakowie, multimedalista paraolimpijski Rafał Wilk tym razem musiał obejść się smakiem, gdyż z walki wyeliminował go pech – niedługo po starcie przebił przednią oponę i musiał wycofać się z wyścigu. Wśród kobiet kolejny triumf w Krakowie odniosła Słowaczka Anna Oroszova. Podium uzupełniły Katarzyna Lewera i Katarzyna Czechowska. Medale i nagrody wręczyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal i Dyrektor Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Dyrektor TAURON 22. Cracovia Maratonu Tomasz Marzec.

Zobacz kompletne wyniki TAURON 22. Cracovia Maratonu!

Dotychczasowy rekord frekwencji pochodził z 2018 roku, kiedy w 17. edycji Cracovia Maratonu wystartowało 5848 osób, a rywalizację ukończyło 5630 z nich.

TAURON 22. Cracovia Maraton zainaugurował nowy projekt biegowy pod nazwą Złota Seria 42, łączący Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton.

Zwycięzcami OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, który zakończył sobotnie zmagania w ramach imprez towarzyszących TAURON 22. Cracovia Maratonowi, zostali Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (czas 30:59) oraz Valentine Jebet Benedek (czas 33:56).

Dla obojga był to drugi start tego dnia. Przed południem Kenijka okazała się najlepsza wśród kobiet podczas 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a jej rodak zajął drugie miejsce wśród mężczyzn.

Na Rynku Głównym, w OSHEE Biegu Nocnym na 10 km, jako drugi wśród mężczyzn finiszował reprezentujący Kraków Athletics Team Rafał Sułkowski (czas 31:49). Trzeci był Fredrich Kiprotich Boiyo (czas 33:09). Wśród pań podium uzupełniły Sylwia Indeka (czas 34:28) – drugie miejsce oraz Paulina Kicilińska (czas 36:10) – trzecie miejsce.  

Tuż za „pudłem” klasyfikacji generalnej uplasował się Grzegorz Kunc z AZS AWF Kraków Masters, będący w kadrze trenerskiej organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie cotygodniowych zajęć z cyklu „Biegaj w Krakowie!”. Na trasie można było spotkać m.in. jednego z najlepszych polskich biegaczy, ambasadora ASICS, Adama Nowickiego, który wziął udział w biegu treningowo, bo za tydzień wystartuje na dystansie 10 kilometrów na mistrzostwach Europy w biegach ulicznych (12-13 kwietnia w Belgii). 

W OSHEE Biegu Nocnym na 10 km wystartowało 6197 osób z 36 krajów. Zmagania ukończyło 6177 z nich. Prawie 45 % stanowiły kobiety.

Zobacz kompletne wyniki OSHEE Biegu Nocnego na 10 km.

Pierwszym trójkom w klasyfikacjach generalnych kobiet i mężczyzn medale i nagrody wręczyli Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i TAURON 22. Cracovia Maratonu Tomasz Marzec oraz reprezentująca sponsora tytularnego biegu, firmę OSHEE, Mariola Bielawska.

W tym roku uczestników dziesiątej, jubileuszowej odsłony wydarzenia czekała wyjątkowa atrakcja w postaci przebiegnięcia przez dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, którędy poprowadziła trasa OSHEE Biegu Nocnego na 10 km.

We wspomnianym już 18. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX zwycięska Kenijka Valentine Jebet Benedek uzyskała czas 13:56,  a wśród mężczyzn najlepszy okazał się  Andrzej Kowalczyk (z czasem 11:48). Dla zawodniczki z Kenii był to kolejny krakowski sukces – przed rokiem była najlepsza w nocnej rywalizacji na 10 km i w 17. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

Drugi w rywalizacji mężczyzn Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (czas 12:00) to zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, drugi na mecie ubiegłorocznej, 10. odsłony tej imprezy, a także triumfator ostatniego, 17. PKO Biegu Trzech Kopców i 11. edycji tego wydarzenia (rekord trasy). Trzeci w 18. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX był Dariusz Nowakowski (czas 12:15).

Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły: druga na mecie Paulina Gaj, zawodniczka Krakowskiej Akademii Lekkoatletyki – zwyciężczyni zeszłorocznego 1. Krakowskiego Biegu Kobiet oraz druga zawodniczka tegorocznej edycji wydarzenia – Medicover Sport 2. Krakowskiego Biegu Kobiet (czas 14:20) oraz trzecia na mecie, reprezentująca ASICS FrontRunner Poland, Beata Popadiak (czas 14:50).

W imprezie wystartowało 689 miłośników biegania.

Zobacz kompletne wyniki!

Najlepszym medale i nagrody wręczyła Zastępczyni Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk.

5 kwietnia odbyły się też osiemnasta edycja Cracovia Maratonu na Rolkach i 2. Czaniecki Cracovia Walkathon.

W 18. edycji Cracovia Maratonu na Rolkach triumfowali  Marek Zgrzywa z Gdańska (ZICO RACING SPEED TEAM) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Dla najlepszej wśród kobiet to czwarte z rzędu zwycięstwo w rywalizacji, która tradycyjnie rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie. Marek Zgrzywa, który dwa lata z rzędu do ostatnich metrów walczył o wygraną i ostatecznie zajmował drugie miejsce, tym razem dopiął swego. Zwycięzcy pokonali dystans 42 km i 195 m odpowiednio w czasach 1:11:01 i 1:24:03.

Drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Wojciech Kościelniak z Krakowa (KKSW KRAK), uzyskując czas 1:13:25. Podium, z czasem 1:13:33, uzupełnił Słowak Pavol Dzurak, który był także trzeci przed rokiem.

Druga na mecie Amelia Adamczuk z Szarowa (ENES ROLLER TEAM) osiągnęła czas 1:29:14,41 i wygrała o centymetry z Dominiką Sadowską z Warszawy, która linię mety pokonała po 1:29:14,66.

W osiemnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 338 zawodników.

Zobacz kompletne wyniki!

Od ubiegłego roku do grona zawodników uczestniczących w imprezach podczas krakowskiego weekendu maratońskiego dołączyli miłośnicy nordic walking. W tym roku 2. Czaniecki Cracovia Walkathon zgromadził niemal 300 uczestników.

Nordic Walking z roku na rok zyskuje na popularności. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby rozpocząć  przygodę z bieganiem, a chce zadbać o zdrowie i aktywnie spędzić czas, koniecznie powinien zacząć od marszu z kijami. Wspaniałą okazją ku temu są systematyczne treningi nordic walking „Chodźże z nami!”, organizowane w ramach cyklu „Trenuj w Krakowie!”. To właśnie podczas tych spotkań stworzyła się społeczność, dzięki której spacer z kijami można było przenieść na wyższy poziom i po raz drugi zorganizować Czaniecki Cracovia Walkathon.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *