Mecze wyjazdowe bez kibiców Wisły Kraków. Rzecznik Praw Obywatelskich staje w ich obronie 

KS
KS

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie kibiców Wisły Kraków, którzy od miesięcy są systematycznie niewpuszczani na mecze wyjazdowe swojej drużyny. Wysłano pisma do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz UOKiK.

Liczne skargi kibiców Wisły Kraków

Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na powtarzające się przypadki niewpuszczania kibiców Wisły Kraków na mecze wyjazdowe. Po licznych skargach i sygnałach od fanów, Marcin Wiącek wystosował oficjalne pismo do Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ocenie RPO praktyki stosowane przez organizatorów meczów mogą budzić poważne wątpliwości prawne i naruszać konstytucyjne zasady. 

Czytaj także: A jednak! Napastnik Wisły poleciał do Turcji. Transfer tuż-tuż

Kluby odmawiają przyjęcia kibiców z Krakowa

Jako podstawę odmowy kluby często podają pkt 1 uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej nr II/85 z 20 lutego 2013 r. w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN, a także Ekstraklasę S.A. Zgodnie z nim klub gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa tylko i wyłącznie na podstawie odpowiednich, zgodnych z przepisami prawa powszechnego, decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, a także na podstawie decyzji odpowiednich organów PZPN. 

Jak podkreśla Marcin Wiącek, odmowa musi mieć podstawę w prawie powszechnym. Kluby dostrzegają ją w art. 15 ust. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zwłaszcza w jego pkt 3, który pozwala na odmowę sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na meczu piłki nożnej w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba w miejscu i czasie imprezy masowej może stwarzać zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.  

Rzecznik podkreśla, że wątpliwości może budzić powoływanie się na ten przepis w odniesieniu do odmowy sprzedaży biletów nie jednostce, ale zorganizowanej grupie kibiców – co więcej, z powołaniem się na bliżej niesprecyzowane niebezpieczeństwo. 

Czytaj także: Derby Krakowa przełożone! Poznaliśmy nowy termin starcia Wieczystej z Wisłą

Przepis wzbudza kontrowersje

Przepis ten od lat wzbudza w doktrynie wątpliwości konstytucyjne. Twierdzi się, że narusza zasadę określoności przepisów represyjnych (art. 2 Konstytucji RP), a także zasadę proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji RP) w związku z art. 73 Konstytucji RP, zapewniającym możliwość korzystania z dóbr kultury. 

Zgodnie z zasadą demokratycznego państwa prawnego, z której wywodzą się zasady prawidłowej legislacji, przepis powinien być formułowany w sposób precyzyjny, zwłaszcza gdy dotyczy praw jednostek. Potwierdza to orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem ten przepis nie precyzuje o jakiego typu zagrożenia chodzi, co może prowadzić do nadużyć. 

Czytaj także: Wsiadł do pierwszej lepszej taksówki. Kurs miał kosztować 300 złotych za 2 km jazdy

Zbyt surowe ograniczenia

Zgodnie z konstytucyjną zasadą proporcjonalności, można ograniczać prawa jednostki ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, ale należy robić to w oparciu o środki adekwatne i możliwie jak najmniej dolegliwe.

Całkowite pozbawienie zorganizowanej grupy kibiców – bez indywidualnej oceny zagrożenia stwarzanego przez poszczególne osoby – możliwości udziału w imprezie może się jawić jako rozwiązanie nieproporcjonalne. 

Czytaj także: Starsza pani kontra pasażerowie. Tramwajowy terror w Krakowie 

Pismo do Ministra Sportu i Turystyk i nie tylko

RPO w piśmie do Ministerstwa Sportu i Turystyki pyta, czy przepisy rzeczywiście pozwalają na zbiorowe ograniczanie udziału kibiców, oraz czy praktyki stosowane przez kluby są zgodne z zasadą proporcjonalności. Z kolei UOKiK ma ocenić, czy odmowy te nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów, ponieważ kibice nabywający bilety są również klientami, którzy powinni być traktowani zgodnie z obowiązującym prawem.

Czytaj także: Ponad tysiąc zawiedzionych uczniów w Krakowie. Nie dostali się do wymarzonych szkół

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *