Kolejny festiwal w Krakowie. To jedyne takie wydarzenie w Europie

KS
KS
festiwal

Już za kilka dni odbędzie się kolejny festiwal w Krakowie. Tym razem będzie to Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Na uczestników czeka wiele atrakcji, a dodatkowo wstęp na wszystkie imprezy jest darmowy. 

Natura, parki, ogrody, a taniec dworski – to temat tegorocznej 25. jubileuszowej edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w dniach 13–20 lipca. Festiwal, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Romana Agnel. Organizowany jest w Krakowie od 2000 roku przez Balet Cracovia Danza. To jedyne tego typu wydarzenie w Europie. 

Festiwal rozpocznie plenerowy spektakl „Magiczne ogrody!” w sobotę, 13 lipca o godz. 19.00 na scenie na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zaś podczas gali festiwalowej zatytułowanej „Natura, parki, ogrody” w poniedziałek, 15 lipca o godz. 19.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (obowiązują darmowe wejściówki) podejście do natury zaprezentują tancerze z Indii (Kathak Sanskriti Alaknanda), a także z Francji (L’Académie de Danse Baroque de l’Opéra Royal du Château de Versailles). W drugiej części gali pokazany zostanie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza „Muzyka na wodzie”. Będący wielkim widowiskiem w barokowym stylu, z przepychem niezwykłych kostiumów i do słynnej muzyki Haendla i Telemanna.

Tematyka wydarzenia

Tematyka tegorocznej edycji zwraca uwagę na naturę, pokazuje jej wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale także na twórców. Festiwal przedstawi naturę w całej swej okazałości, różnorodności i sile. Zwłaszcza w zmienności żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach-baletach. 

Na uczestników czeka wiele atrakcji, a także dwa bale: „Krakowski Bal Królewski” oraz finałowy „Polonez łączy”, w ramach którego Rynek Główny w Krakowie stanie się największą salą taneczną Europy.

Pokazy i warsztaty

Ponadto w ramach festiwalu odbywać się będą pokazy taneczne w sobotę. 20 lipca w Muzeum Książąt Czartoryskich, a także warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. I tak taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre, zajęcia z kontredansu angielskiego – Cecile Laye, dawny taniec polski – Leszek Rembowski, taniec barokowy – Pierre-Francois Dollé, indyjski taniec dworski Kathak – Alaknanda Dasgupta. 

Nie zabraknie tez bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży „Kraków tańczy pod Wawelem” (wymagana jest rejestracja). W ramach warsztatów dzieci odbędą taneczną podróż po czterech różnych krajach Europy. Poznając tańce greckie, francuskie, hiszpańskie i włoskie. Natomiast warsztaty zorganizowane na stadionie, na placu Na Groblach odbędą się w dniach 16–19 lipca.

Źródło: Kraków.pl 

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *