Kraków bezpieczniejszy w razie powodzi? Kończy się budowa dwóch zbiorników retencyjnych

KS
KS
zbiornik retencyjny
fot. /KEGW/

--- Reklama ---

Kończą się prace związane z wykonaniem czasz dwóch nowych zbiorników retencyjnych przy ulicy Burzowej w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie – informuje jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Zbiorniki pomieszczą w sumie 3 tys. m³ wody. 

Po zakończeniu inwestycji znacznie zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tej części Krakowa. Czasza zbiornika tworzy dogodne warunki bytowania dla fauny i flory, napełniając się okresowo w czasie wezbrań.  

Kolejna w realizacji jest przebudowa istniejącego koryta rowu o długości 406 metrów m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny. 

Pierwszy krok na placu budowy to oczywiście roboty ziemne. Na działce powstaje wykop, jego dno musi zostać oczyszczone z kamieni, korzeni i innych elementów. Ostatecznie w razie konieczności nastąpi wymiana gruntu. 

Czasze zbiorników retencyjnych

W chwili obecnej kończą się prace związane z wykonaniem czasz zbiorników retencyjnych. Czasza zbiornika, zlokalizowanego na działce nr 163/2, w zakresie wykopów, konstrukcji ścian i dna została zakończona. Dodatkowo do wykonania zostały elementy wlotowe i wylotowe, tj. kanały wraz z ścianami czołowymi. 

Na drugim zbiorniku, który jest zlokalizowany na działce nr 162, roboty ziemne związane z kształtowaniem dna również mają się ku końcowi. Jednocześnie rozpoczęto wykonanie warstw konstrukcyjnych samego dna. Żeby nie dopuścić do pozostawienia gruntu bez osłony, co mogłoby skutkować utratą nośności podłoża. 

W ostatnim czasie wykonano również rurociągi wlotowy i wylotowy do zbiornika zlokalizowanego w obrębie działki nr 162. 

Nowe zbiorniki będą miały kluczowy wpływ na poprawę zarządzania wodami opadowymi, ale także zredukują ryzyko powodziowe w obszarze zlewni rowu na ul. Burzowej. Warto zaznaczyć, że przez dzielnicę przepływa kilka rzek, które w czasie intensywnych opadów zwiększają swoją objętość, powodując lokalne podtopienia. To m.in. Burzowiec, Baranówka, czy Struga Rusiecka. 

Źródło: KEGW

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *