W Polsce krztusiec stał się poważnym kłopotem. Od lat w kraju spada wyszczepialność na tę chorobę. Radni z Krakowa chcą działać. Pomysłem jest kampania informacyjna, która zachęcałaby ludzi do szczepień.
Od najmłodszych lat szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe i powtarzane jest kilka razy. W przypadku osób dorosłych szczepienie jest zalecane – jako szczepienie przypominające co 10 lat.
Na ten moment w 2024 roku w Krakowie zachorowało na krztusiec ponad 1 200 osób, czyli około 40 razy więcej niż w całym poprzednim roku. Radni zwracają się do prezydenta Krakowa z prośbą związaną z rozważeniem przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mieście na temat szczepień oraz zagrożeń wynikających z tej choroby.
Ostra choroba zakaźna
Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp.
Objawy (pojawiają się ok. 7-10 dni po zakażeniu) to gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się nawet do 2-4 tygodni. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezpieczna choroba dla tej grupy wiekowej. U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione.
Źródło: PAP