Syryjczycy udawali Greków. Złapani na krakowskim lotnisku

FK
FK

Syryjczycy chcieli wjechać do Polski z podrobionymi dokumentami. Jak udało się wykryć fałszerstwo?

2 maja na lotnisko Kraków-Balice z samolotu lecącego z Aten wysiadło trzech młodych mężczyzn. Przy kontroli paszportowej legitymowali się dokumentami z Grecji, Rumunii i Maroko. Zaniepokojenie pracowników wzbudził fakt, że paszporty fiugrowały w bazie jako podlegające zatrzymania. Do tego, w przypadku 18-latka nie zgadzały się dane daktyloskopijne (odciski palców nie pasowały do dokumentu).

Straż Graniczna zatrzymała trzech Syryjczków

Dzięki danym Straży Granicznej udało się ustalić, że mężczyźni pochodzą z krajów trzecich. Bez wizy nie mogą wjechać na terytorium strefy Schengen.

Jak informuje Straż Graniczna najmłodszy z cudoziemców:

„Przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał się karze w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, orzeczenie dozoru kuratora w okresie próby, podaniem wyroku do publicznej wiadomości przez okres 6 miesięcy oraz pokryciem kosztów postępowania sądowego.”

21- letni Syryjczyk, który legitymował się dowodem osobistym wystawionym w Rumunii podczas przeszukania dobrowolnie pokazał syryjski paszport. Jego dane i dokumenty nie figurowały w systemach poszukiwawczych SG. On również został ukarany. Czterema miesiącami pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres 3 lat, pokryciem kosztów postępowania sądowego i podaniem wyroku do publicznej wiadomości przez okres 6 miesięcy.

27-latek z markoańskim paszportem miał w nim podrobioną polską wizę do strefy Schengen, oraz fałszywy polski stempel kontroli granicznej z PSG Warszawa–Okęcie. Dokumenty zostały zatrzymane, a Syryjczka czeka kara 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, orzeczenie dozoru kuratora w okresie próby, pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Cudodziemców zobowiązano do powrotu, ale zastosowano wobec nich środek alternatywny. Do wyjaśnienia sprawy są zobowiązani  do zgłaszania się w każdy pierwszy wtorek miesiąca do Komendanta Placówki SG w Krakowie-Balicach.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *