Małpy z krakowskiego ZOO będą miały nowy dom. Jak idą prace?

KS
KS
zoo

Szympansy i makaki z krakowskiego zoo będą miały nowy pawilon. Otwarcie już w 2025.

Nowa atrakcja w krakowskim Zoo już w 2025 roku. Na chwilę obecną stan prac nad pawilonem dla szympansów i makaków prezentuje się w ten sposób: gotowy jest już Świetlik dachowy, obecnie trwa montaż instalacji wewnątrz, a wkrótce rozpoczną się prace elewacyjne. 

W ostatnich dniach zakończył się montaż imponującego świetlika dachowego w powstającym w krakowskim zoo pawilonie dla szympansów i makaków japońskich. To część zadaszenia budynku. Przeszklenie spoczywa na drewnianych dźwigarach. Dzięki zastosowaniu świetlika dachowego, pomieszczenia, gdzie będą przebywać zwierzęta będą lepiej doświetlone. 

Wykonawca rozpoczął też prace izolacyjne na dachu pawilonu. Trwa także montaż instalacji wewnętrznych. 

W kolejnych tygodniach zakończą się roboty przy zadaszeniu. Rozpocznie się montaż okien, a także prace przy elewacji. Te mają się zakończyć jeszcze w tym roku. 

Szympansy i makaki w miejsce dużych kotów

Pawilon powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Zakończenie realizacji zadania, którego koszt to ok. 19 mln zł planowane jest na II połowę 2025 roku. 

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich zaprojektowano tak, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą. Dodatkowo też aby zapewnić im bardzo dobre warunki do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką. 

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku. Dlatego w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

fot. /Kraków.pl/

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *