Czy takie budynki powinny zostać wpisane do rejestru zabytków? Radna Grażyna Fijałkowska chce, by miasta chroniło w tej sposób dwa niezwykłe obiekty znajdujące się na terenie stacji kolejowej Prokocim.
Z Chicago przyjechał na Prokocim
Niezwykła historia stoi za wieżą do nawęglania parowozów. Obiekt to oryginalny produkt amerykańskiej firmy Ross and White Company z Chicago.
Czytaj także: To jest gość! Mógł zostać w domu, a pojechał wesprzeć drużynę.
Cztery takie wieże w postaci gotowych prefabrykowanych elementów żelbetowych zostały wysłane z USA do Polski w ramach akcji pomocy Europie w powojennej odbudowie – UNRRA. Pozostałe wieże zmontowano w Gdyni, Tarnowskich Górach i w Warszawie (Odolanach).
Obiekt umożliwiał sprawną i szybką obsługę parowozów, bo oprócz nawęglania równocześnie można było przeprowadzić nawadnianie i odpopielanie.
Czy ten budynek zostanie wpisany na listę zabytków?
Drugi budynek, który zdaniem radnej powinien znaleźć się w rejestrze zabytków to ośmiokątna wieża wodna – element charakterystyczny dla dawnych stacji związany z obsługą parowozów.
Radna złożyła w tej sprawie interpelację. „Oba obiekty w pełni zasługują na wpisanie do rejestru zabytków Krakowa” – przekonuje w piśmie.