W okolicach Tarnowa grasuje niedźwiedź. Co robić jeżeli go spotkasz?

FK
FK
fot: KMP Tarnów

Niedźwiedź pojawił się pod Tarnowem. Policja apeluje, by nie dokarmiać i nie zbliżać się do zwierzęcia.

Policjanci z Tarnowa poinformowali, że w regionie natrafiano na ślady bytowania niedźwiedzia brunatnego. To największy drapieżnik, którego można spotkać w Europie. Obecność niedźwiedzia potwierdziły zdjęcia z fotopułapek.

Niedźwiedź w okolicach Tarnowa

Zwierzę pojawiło się w lasach regionu Łękawki i Łękawicy. Jak informują policjanci, jeżeli niedźwiedź nie zostanie sprowokowany, prawdopodobnie nie zaatakuje. Absolutnie nie wolno go dokarmiać, ani zbliżać się do niego.

Poniżej publikujemy poradnik przygotowany przez portal Poradnik Tatry (tutaj).

Co robić gdy spotkamy niedźwiedzia?

 1. Musisz zachować spokój, stań na ziemi i rozmawiaj spokojnie, aby niedźwiedź wiedział, że tam jesteś. Daj mu przestrzeń, a on lub ona zwykle będą zajmować się swoimi sprawami, ignorując twoją obecność.
 2. Nie rób sobie selfie z misiem! Nie próbuj podchodzić, żeby zrobić niedźwiedziowi zdjęcie z bliższa!
 3. Spraw, abyś wyglądał jak największy (na przykład, stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu).
 4. Jeśli widzisz niedźwiedzia, zachowuj się tak, jakbyś spotkał nieznajomego. Z pewnością nie podbiegałbyś do osoby na ulicy i nie przytulał się ani nie odskoczyłbyś z krzykiem.
 5. Mów do niego w niskich tonach, krzyk lub nagły ruch może wywołać agresywne zachowanie. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.
 6. NIE uciekaj, bo dla niedźwiedzia będziesz zachowywać się jak zdobycz. Niedźwiedzie mogą biec z prędkością konia wyścigowego.. Podobnie jak psy, będą ścigać uciekające zwierzęta.
 7. Wycofaj się spokojnie na odległość o długości boiska do piłki nożnej. Jeśli to niemożliwe, poczekaj, aż sobie odejdzie. Zawsze zostawiaj niedźwiedziowi drogę ucieczki.
 8. NIE pozwalaj, aby miał dostęp do jedzenia. Zdobycie jedzenia tylko zachęci niedźwiedzia i pogorszy sytuację. Nie dajemy mu nic do jedzenia, ponieważ niedźwiedź szybko pochłonie przynętę i będzie chciał więcej!
 9. Jeśli to możliwe, spróbuj ustalić, czy obecne są małe niedźwiadki. Matka z młodymi może być bardziej agresywna, broniąc swojego potomstwa.
 10. Nigdy nie zajmuj pozycji między matką a niedźwiadkami i nigdy nie próbuj się do nich zbliżać. Szanse na szarżę z jej strony znacznie wzrosną, jeśli samica postrzeże cię jako zagrożenie dla swoich dzieci.
 11. Będąc w grupie, staraj się zebrać razem, stańcie wysoko.
 12. Jakiekolwiek śmieci, resztki jedzenia, skórki po bananie, ogryzki z jabłek itp. zabieraj ze sobą. Należy unikać sytuacji takiej by niedźwiedzie, kojarzyły ludzi ze źródłem pożywienia. Może to prowadzić do większej liczby spotkań między głodnymi niedźwiedziami i ludźmi.
Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *