Cogiteon już otwarty. „To miejsce ma zmieniać perspektywę” [ZOBACZ ZDJĘCIA]

FK
FK

Wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Cogiteon ma rozpalać umysły młodych (i nie tylko) badaczy.

W piątek uroczyście otwarto Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski.

-Od neuronów po konstelacje. Od pachnącej muffinki po warkot wiertarki. Cogiteon to miejsce, pozwalające na eksperymentowanie, zmianę perspektywy, spróbowanie czegoś nowego lub doskonalenie umiejętności. Tu nie ma miejsca na szkolne oceny. Wspólnie tworzymy rozpalającą umysły przestrzeń doświadczania, tworzenia, dialogu i edukacji. Przestrzeń w której będzie można również odpocząć pośród szumiących liści i traw -mówią szefowie Cogiteonu.

Budowa trwała długo, ale udało się ukończyć ją mimo przeciwności losu.

– Cieszę się, że mimo trudności, które napotykaliśmy na tej drodze: najpierw pandemia, następnie wojna za naszą wschodnią granicą, co mocno skomplikowało proces inwestycyjny – możemy dzisiaj z dumą podziwiać ten nowy punkt na kulturalnej i edukacyjnej mapie naszego regionu – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa.

Wyjątkowa wystawa w krakowskim Cogiteonie

Wystawy dla zwiedzających będą otwarte od niedzieli. Stała ekspozycja nosi tytuł „człowiek i jego marzenie”.

Wystawa jest podzielona na pięć części, opowiadające o różnych aspektach działalności człowieka. Zaczynamy od pytania, „jak się czujesz?”, aby później przejść przez wszystkie sekcje do pytania, „jak to sobie wyobrażasz?”. Przechodzimy więc od człowieka rozpatrywanego w aspekcie biologicznym – przez to, jak zmienia świat, jakie kreuje technologie, jak współpracuje z innymi, jak tworzy kulturę – aż do kreacji przyszłości i tego, co jeszcze człowiek może wymyślić, przede wszystkim jeżeli chodzi o technologie. Ale podejmujemy również kwestie społeczne – powiedział cytowany przez PAP Piotr Koziarz, odpowiedzialny za promocję Centrum.

Centrum posiada również wyspecjalizowane laboratoria i sale konferencyjne. Największa może pomieścić 280 osób. Dodatkowe imprezy mogą odbywać się na zielonym dachu.

Z okazji otwarcia przygotowano piknik. Oto jego harmonogram.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *