Jacek Majchrowski o Krakowie: ″Lepiej być nie może’″

MS
MS
default

Na papierze wszystko wygląda świetnie. Amerykańska agencja ratingowa S&P Global Ratings potwierdziła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie ″A″. W poniedziałek magistrat pochwalił się ty wyróżnieniem.

Perspektywa miasta została oceniona jako „stabilna”, co,  jak podkreśla prezydent Jacek Majchrowski, jest najwyższą z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego oceną polityki finansowej miasta.

Jak czytamy w uzasadnieniu oceny, stabilna perspektywa odzwierciedla pogląd agencji S&P Global Ratings, że finanse Krakowa są pod kontrolą. Wzrost wydatków nadal będzie ograniczany, co przyczyni się do istotnej poprawy wyników fiskalnych. Według prognoz agencji, zadłużenie Krakowa będzie spadać od 2024 roku, pozostanie na poziomie umiarkowanym, zachowana zostanie także solidna płynność finansowa.

– Rozwój miasta oraz dbałość o ciągłe podnoszenie jakości życia mieszkańców wiążą się często z trudnymi, niepopularnymi decyzjami finansowymi. Wszystkie one są jednak podejmowane w sposób bardzo przemyślany, dogłębnie przeanalizowany, co zostało docenione w raporcie agencji ratingowej S&P. Pokazuje on jasno, że mimo trudności i wyzwań budżetowych, z jakimi mierzą się wszystkie samorządy, Kraków wychodzi z nich obronną ręką. Miasto nie przestaje się rozwijać, a jednocześnie jego sytuacja finansowa jest stabilna i bezpieczna – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

W uzasadnieniu agencja S&P podkreśliła też, że Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce – cieszy się niższym bezrobociem niż wiele polskich miast i rosnącą liczbą ludności. Ten wzrost jest częściowo związany z napływem uchodźców z Ukrainy, który wciąż jest dość intensywny. Agencja szacuje, że część z nich osiedli się w Krakowie na stałe.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *