Już w ten weekend! Kraków obchodzi Dni Wolności i Praw Obywatelskich 

KS
KS
Rynek Główny

W najbliższą niedzielę 2 czerwca Kraków będzie obchodził Dni Wolności i Praw Obywatelskich. Co będzie się działo tego dnia? 

W tym roku przypada 35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., które przyczyniły się do zmiany systemu politycznego w całej Europie Środkowej. W Polsce zapoczątkowały proces budowania państwa prawa. Obchody odbędą się w Nowej Hucie i na Błoniach, ale nie zabraknie też wydarzeń na Rynku Głównym. 

Błonia, godzina 10:00

W niedzielę, 2 czerwca godz. 10.00 na krakowskich Błoniach wystartuje Sztafeta Wolności, której trasa przebiegać będzie od Kamienia Papieskiego przy al. 3 Maja do Cichego Kącika, następnie wzdłuż ul. Piastowskiej, Rudawy i al. F. Focha do Hotelu Cracovia i do Kamienia Papieskiego. Trasę wyznaczają „etapy wolności”, wypisane na alejkach historyczne wydarzenia, które doprowadziły Polskę do Unii Europejskiej. 

Nowa Huta, godzina 10:00-16:00

Równocześnie w Nowej Hucie w godz. 10.00-16.00 za pomnikiem Solidarności na placu Centralnym trwać będzie Piknik Wolności – Strefa Społeczna organizacji pozarządowych, gdzie przewidziano szereg atrakcji dla dorosłych i dzieci, w tym konkursy i występy artystyczne. 

Muzeum Nowej Huty, godzina 15:30 i 16:30

Tego dnia główne uroczystości obchodów Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Małopolsce uświetni otwarcie wystawy plenerowej w Muzeum Nowej Huty o godz. 15.30 i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Solidarności na placu Centralnym o godz. 16.30. 

Nowohuckie Centrum Kultury, godzina 17:00 i 19:00

O godz. 17.00 na scenie przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia medali „Dziękujemy za wolność”. Są przyznawane osobom, które w okresie PRL działały na rzecz odzyskania wolności, były prześladowane i więzione oraz na różne sposoby wspierały tę walkę. A wieczorem, o godz. 19.00 na scenie przed NCK odbędzie się koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”. 

Rynek Główny, godzina 19:45 i 21:00

We wtorek, 4 czerwca o godz. 19.45 na Rynku Główny rozpocznie się „Polonez Wolności”, na który złożą się korowód poprowadzony przez Balet Cracovia Danza z Rynku Głównego przez ul. Floriańską do Barbakanu. Następnie Plantami do skweru Andrzeja Wajdy, gdzie będą zbierane do urny symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za Wolność”. Uroczystości zakończy o godz. 21.00 multimedialny pokaz z okazji Dnia Wolności z 1989 r. 

Podczas obchodów będą zbierane podpisy pod inicjatywą ustanowienia 4 czerwca świętem państwowym. 

Organizatorami wydarzeń są Stowarzyszenie Sieć Solidarności, Balet Cracovia Danza oraz organizacje pozarządowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *