Odrestaurowano 100-letni tramwaj. 9 czerwca wyjedzie na tory

MN
MN
Tramwaj Wismar (fot. krakow.pl)
Tramwaj Wismar (fot. krakow.pl)

Jest czerwony, ma wielkie okna i czuć w nim ducha historii. W tym roku do kolekcji historycznych tramwajów MPK SA w Krakowie dołączył wyjątkowy wagon. To pochodzący z lat 30. XX wieku wagon doczepny o nazwie Wismar o numerze 506.

Nazwa pochodzi od miejsca produkcji – Waggonfabrik Wismar. To co wyróżnia ten prawie 100-letni wagon to jego budowa. Twórcy tego tramwaju już na początku XX wieku zaprojektowali w jego części środkowej niskopodłogowe wejście. To jedna z zaledwie kilku konstrukcji tego typu, w którym takie rozwiązanie wtedy zastosowano.

Lekki i nowoczesny

Także wnętrze wagonu zostało wykonane z dbałością o jak największy komfort jadących. Były tam miękkie siedzenia i chromowane elementy wyposażenia. Cała konstrukcja została wykonana z lekkich profili stalowych, połączonych nitami i wzmocniona drewnianym wypełnieniem. To gwarantowało lekkość tramwaju, a jednocześnie sprawiało, że wagon zyskiwał nowoczesny wygląd.

Produkcję wagonów wykonano w zakładach we Wrocławiu (tam powstało 15 tramwajów silnikowych) oraz w zakładach Niesky (Christoph & Unmack) i Wismar (Waggonfabrik Wismar), gdzie powstało po 10 wagonów doczepnych. Wszystkie zostały wyprodukowane dla Tramwajów Szczecińskich i tam kursowały aż do lat 70. XX wieku. W 1946 r. część z nich została przekazana do Poznania.

 Ten typ tramwaju nie kursował nigdy w Krakowie, ale charakteryzuje się na tyle wyjątkową konstrukcją, że zdecydowaliśmy się na dołączenie go do naszej kolekcji historycznych pojazdów. Na pewno jest ważnym elementem historii rozwoju komunikacji tramwajowej w Polsce i jestem pewny, że zachwyci każdego pasażera – wyjaśniał podczas prezentacji Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Tramwaj dołączy do Krakowskiej Linii Muzealnej

Remont tego tramwaju nie był prosty. Wagony, które eksploatowano w Szczecinie, przeszły w ciągu wielu lat liczne zmiany i modernizacje. Tramwaje silnikowe z braku części zamieniono na przyczepy. Do czasów obecnych przetrwały tylko wagony będące w rękach prywatnych, służące jako altany ogrodowe. Pracownikom krakowskiego przewoźnika udało się pomimo tego wiernie przywrócić wyposażenie tramwaju, odpowiadające ich pierwszemu okresowi eksploatacji w Polsce. Szczeciński tramwaj Wismar 506 dołącza do zabytkowych wagonów z innych polskich miast, które już posiada w swojej kolekcji historycznych pojazdów MPK w Krakowie. Są to: wagon Linke-Hofmann z Wrocławia, K z Warszawy, Ring i KSW z Gdańska, 105NT z Katowic. W kolekcji są także kursujące w przeszłości w Krakowie dwa wagony z Norymbergi: T4 i GT6.

Coraz bogatsza kolekcja historycznych pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie sprawia, że tegoroczna edycja Krakowskiej Linii Muzealnej będzie niezwykle ciekawa i na pewno zapewni wiele pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom. Już możemy zapowiedzieć, że w tym roku Krakowska Linia Muzealna zacznie funkcjonować 9 czerwca. Przez cały okres wakacyjny w każdą niedzielę na linię nr 0 będą wyjeżdżać historyczne tramwaje. Oczywiście nie zabraknie także możliwości przejazdu zabytkowymi autobusami. W czerwcu zostały zaplanowane dwie niedziele, kiedy na krakowskie ulice wyjadą właśnie historyczne autobusy.

Źródło: krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *