Uwaga! Ta roślina stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Zobaczysz? Alarmuj!

KS
KS
barszcz Sosnowskiego
fot. /Wydział Kształtowania Środowiska UMK/

Roślina, o którą chodzi to barszcz Sosnowskiego. Jest ona poważnym zagrożeniem dla człowieka. Urząd Miasta Krakowa apeluje do mieszkańców o zgłaszanie miejsc, w których znajduje się ta trująca roślina. 

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Wydziela on substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury, a także dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów oraz na nieużytkach czy odłogach. 

Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Jeśli dojdzie do kontaktu z tą rośliną, nie wolno drapać miejsc oparzonych ani stosować żadnych środków chemicznych – należy udać się do lekarza, który wskaże odpowiednie postępowanie. Do tego czasu miejsce należy obficie przemyć wodą i zasłonić przed działaniem promieni słonecznych.

Roślina zagraża również bioróżnorodności i jest trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Dodatkowo łatwo się rozmnaża i rozprzestrzenia. 

Gdzie zgłosić miejsce pojawienia się rośliny?

Można to zrobić pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą Gminy Miejskiej Kraków lub na adres e-mail: ws.umk@um.krakow.pl zgodnie z formularzem, który znajduje się na stronach bip.krakow.pl

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *