Będzie zakaz wyjazdu z kraju w razie wojny? ″Nie dziwię się, że Polacy chcą uciekać″

MN
MN

Żyjemy w niespokojnych, więc trapią nas trudne pytania. Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zapytał Polaków na zlecenie Radia ZET, czy w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym.

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytano Polaków, czy w razie konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym. Ankieterzy przepytali 1071 osób.

Wyjazd z Polski w razie wojny? Polacy są podzieleni

54,4 proc. głosujących opowiedziało się za zakazem, z czego 20,9 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 33,5 proc. „raczej tak”. Przeciwnych było 37,3 proc. 18,6 proc. głosujących odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 18,7 proc. „raczej nie”. 8,4 proc. nie miało zdania.

Kobiety w większości (dokładnie 55 proc.) sprzeciwiają się zakazowi, natomiast mężczyźni w 73 proc. go popierają.

Najmłodsza grupa respondentów (w wieku od 18. do 29. roku życia) w 72 proc. jest przeciwna zakazowi, podczas gdy osoby po 40. roku życia przeważnie go popierają, a najwięcej zwolenników jest w grupie seniorów 60-69 lat, bo aż 87 proc.

Armia potrzebuje żołnierzy a nie ludzi z łapanki

Wyniki sondy dla WP.pl skomentował gen. Roman Polko.

– Jestem przeciwny zakazowi. Choć jak się straszy Polaków wojną, to trudno się dziwić, że planują uciekać. Armia potrzebuje świadomych, zmotywowanych ludzi, o wysokim morale, a nie przymuszanych do walki w ramach łapanki. Pomysł zakazu wyjazdu to relikt minionej epoki. Ja w razie wojny nie wyjadę. To naturalne, że wziąłbym udział w obronie kraju – powiedział gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, uczestnik misji w Kosowie oraz uczestnik wojny w Iraku.

Podaj dalej
5 komentarzy
  • Niech politycy i ich rodziny idą na pierwszą linię frontu…
    Przestańcie wpychać nas do wojny. Nie będziemy mięsem armatnim.

    • Gdzie uciekniesz? Jak ruski przejdą Ukrainę to zatrzymają się w Los Angeles na plaży, chyba, że Chińczycy pierwsi tam będą, bo to będzie znaczyło, że zachód skapitulował, a ten tu nade mną pisze, żeby go nie wciągać do wojny. Ukrainie się ruski o zdanie pytali czy chcą się bić zanim do nich weszli? Jakoś sobie nie przypominam? Weszli bez pytania. Jak się nie będziecie bronić to was wyrżną jak cywilów w Buczy. Taka prawda. Czas się ogarnąć a nie chować głowę w piasek.

  • „a najwięcej zwolenników jest w grupie seniorów 60-69 lat, bo aż 87 proc.”

    No to podnieśmy wiek poboru z 60 lat na 75 i zobaczymy jakie wtedy będzie poparcie 😀 Stare Dziady już nie dotyczy to chcąby młodzi się za nich tłukli jak oni będą grzać dupy na plażach sardynii

  • Spokojnie, jeśli coś będzie na rzeczy to będziemy mieć czas ok 2 tygodnie wtedy ambasady nakażą swoim obywatelom opuszczać Polskę i to będzie czas aby się pakować i wiać.

  • Chyba ich poje**** jesteś żołnierzem to walcz na to się pisałeś. Nie jesteś? chcesz to jedź za granicę, chcesz to walcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *