Kiedy i gdzie kolejne smoki na ulicach Krakowa?

MN
MN
Smok w ramach Smoczego Szlaku (Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl)
Smok w ramach Smoczego Szlaku (Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl)

Jesienią na ulicach Krakowa mają pojawić się kolejne smoki w ramach Smoczego Szlaku. Na razie trzeba poczekać na granit, bo kamieniołomy w pierwszej kolejności obsługują zamówienia od drogownictwa.

Do końca maja Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisze umowę z wykonawcą, który ustawi następne figury w przestrzeni miejskiej. Wybrana w przetargu firma będzie miała na to zadanie cztery miesiące. Termin determinuje oczekiwanie na granit potrzebny do wykonania cokołów dla smoków. Nie jest on dostępny od ręki, ponieważ pierwszeństwo mają zamówienia na krawężniki, niezbędne do budowy dróg.

Smoczy szlak to realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Pod koniec listopada ubiegłego roku, w różnych częściach Krakowa, pojawiło się siedem pierwszych smoków. Smoka Geodetę ustawiono przy al. Dembowskiego nieopodal Szkoły Podstawowej nr 29, Smoka Filmowca przy al. Krasińskiego, przed kinem Kijów, Smoka Malarza przy placu Axentowicza, Smoka Turystę przy parku Bednarskiego, Smoka Wodnego przy placu Na Groblach, Smoka z latawcem w parku Jordana i Smoka z mapą w parku Krakowskim. Te smoki stworzyły zalążek Smoczego Szlaku.

Gdzie nowe smoki w ramach Smoczego Szlaku?

Pozostałe dziesięć smoków z niecierpliwością czeka już na zamontowanie. Pojawią się w przestrzeni Krakowa, kiedy do miasta dotrze granit na postumenty. Kamieniołomy w pierwszej kolejności obsługują zamówienia od drogownictwa, dlatego krakowskie smoki muszą poczekać do jesieni. Wtedy to rozpocznie się montaż: Smoka Sportowca na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego, Smoka z atrybutem z literą K na skwerze u zbiegu ul. Krakowskiej i Rybaki, Smoka z metrem przy ul. Mikołaja Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja, Smoka Astronoma przy ul. Mikołaja Kopernika 27, przed wejściem do ogrodu botanicznego, Smoka Fotografa przy ul. Rakowickiej 22A, nieopodal Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Smoka Lekarza przy ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ, Smoka Żołnierza CK na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków, Smoka Emausowego na skwerze naprzeciwko klasztoru norbertanek, Smoka Lajkonika na skwerze Konika Zwierzynieckiego i Smoka Romantyka przy kładce o. Bernatka.

Wrocław ma Krasnale, Kraków ma Smoki

Pomysłodawcami projektu smoczych figur, ustawionych w charakterystycznych miejscach Krakowa, są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Krewniaków najsłynniejszego Smoka, czyli Wawelskiego zaprojektowali Andrzej Mleczko i Edward Lutczyna. Figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Montażem rzeźb zajmujemy się my, a do spacerowania smoczym szlakiem mieszkańców i gości odwiedzających miasto zaprasza Wydział ds. Turystyki.

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *