KR24 dla krakowian! Pomnik Lotników jest w fatalnym stanie. Komuś może stać się krzywda!

FK
FK

Pomnik Lotników jest w fatalnym stanie! Zagraża życiu spacerowiczów! Kiedy można spodziewać się remontu?

W centrum Parku Lotników znajduje się pomnik upamiętniający ich poświęcenie. Dzieło zostało odsłonięte w 1989 roku. I od tego czasu nie przeszło żadnej renowacji. Pomnik się sypie i zamiast zdobić, straszy. Mieszkańcy chcą remontu.

Pomnik Lotników stwarza zagrożenie!

Projektantem pomnika był Bronisław Chromy. Artysta jest znany na całym świecie. Profesor Akademii Sztuk Pięknych odszedł w 2017 roku. I na pewno nie chciałby, żeby jego projekt popadał w ruinę.

Tym bardziej, że uszkodzenia są niebezpieczne dla zwiedzających. Z pomnika odpadają ogromne kawały kamienia. Na szczycie usytuowany jest orzeł. Gdyby spadł na przechodnia, bez wątpienia zabiłby go, bo wykonany jest z granitu.

W imieniu mieszkańców oraz własnym zwracam się o remont Pomnika Lotników Polskich.
Minął już rok odkąd Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogrodził pomnik z powodu złego
stanu technicznego
– apeluje do magistratu Eliza Dydyńska-Czesak, krakowska radna.

Na remont pomnika jeszcze poczekamy

Zastosowano rozwiązanie doraźne i dostęp do pomnika został ograniczony. Remont ma się odbyć, ale nie w 2024 roku. W budżecie miasta zabrakło pieniędzy na renowację dzieła. Aleksander Miszalski, nowy prezydent Krakowa zapewnił, że postara się zabezpieczyć środki na remont w budżecie na rok 2025.

– Koszt modernizacji pomnika wraz z jego otoczeniem na podstawie posiadanej dokumentacji projektowej oszacowano na około 1,4 min zł. Aktualnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie dysponuje środkami finansowymi na realizację przedmiotowych robót budowlanych. Zadanie to będzie przedmiotem analizy podczas prac nad projektem budżetu Miasta Krakowa na rok 2025 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata kolejne – informuje Miszalski.

KR24 dla krakowian to cykl, w którym zajmujemy się sprawami lokalnej społeczności. Jeżeli chcesz zgłosić problem skontaktuj się z nami mailowo: redakcja@kr24.pl. Pomożemy!

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *