W Nowej Hucie powstanie głęboki na dwa kilometry odwiert badawczy. O co chodzi? 

KS
KS
kegw
fot. miejsce planowanego odwiertu /KEGW/

Przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim powstanie 2 kilometrowy odwiert badawczy, który wykona jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w ramach poszukiwania wód geotermalnych. Prace rozpoczną się dopiero w 2026 roku. 

Miasto Kraków dostarcza ciepło do ponad 65 proc. mieszkańców i wciąż ma apetyt na więcej. Po uzyskaniu ponad 12 mln zł dotacji z NFOŚiGW determinacja do tego, by wykorzystać geotermalne źródła, jest jeszcze większa.

Dziura na 2 kilometry

Aby sprawdzić, jaki potencjał geotermalny ma ziemia na głębokości 2 km, niezbędne jest wykonanie odwiertu badawczego, co zaplanowano na rok 2026. Jednak już dziś – na podstawie projektów geologicznych opracowanych przez specjalistów. Wiemy, że zarówno tempo wiercenia, jak i ilość wydobywanego urobku będzie uzależniona od twardości warstwy geologicznej. Specjalne urządzenia umożliwią szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy przeanalizują również pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw. Natomiast wszystkie prace będą wykonywane zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego, prawa wodnego i innych obowiązujących uregulowań prawnych i formalnych. 

Planowana głębokość odwiertu to 1820 m (+/- 10 proc). Specjaliści przewidują, że na tej głębokości woda może mieć nawet 55 st. C w złożu. Oznacza to, że na powierzchni ta temperatura będzie niższa, ale nadal będzie się nadawała do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań. 

Prace w Nowej Hucie

Prace geologiczne zlokalizowane będą na działce o powierzchni ok. 4,4 ha przy ul. Tatarakowej. To też obszar realizacji projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Dodatkowo wykorzystanie wód geotermalnych wpisuje się w koncepcję przyśpieszenia rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa. 

W rejonie planowanego otworu geotermalnego zlokalizowane są: Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” oraz Park Naukowo-Technologiczny „Branice”. Zabezpieczenie ciepła z geotermii na ogrzanie budynków, w skali całego projektu oszacowano na ok. 60 MW. 

Planuje się, że Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz elementy planowanego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym skansen dziedzictwa kulturalnego Krakowa. Mogą być naturalnymi odbiorcami ciepła geotermalnego, a w razie potwierdzenia przewidywanych parametrów hydrochemicznych wód termalnych. Dodatkowo mogą być również wykorzystane do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych. 

Źródło: KEGW

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *