Zbliża się “Letnie Tanie Kinobranie”. Ponad 160 filmów w tegorocznej edycji festiwalu

KS
KS
kino

To już 18. edycja wakacyjnego festiwalu filmowego „Letnie Tanie Kinobranie”, czyli wakacje z najlepszymi filmami ostatnich miesięcy i klasyką kina. Festiwal rozpoczyna się 28 czerwca i potrwa do 29 sierpnia. 

Kinobranie to ponad 160 filmów ułożonych w 9 tematycznych tygodni pod jednym hasłem „A planety szaleją”. To także pokazy pod gwiazdami w ogrodzie Muzeum Manggha oraz Plakatobranie. 

Letnie Tanie Kinobranie to co roku okazja do nadrobienia filmowych zaległości i powrotu do ulubionych tytułów. To przeboje ostatnich miesięcy, ale też mniejsze filmowe perełki, które łatwo było w kinach przegapić.

Każdy tydzień ma swoją planetę

– W tegorocznym „Kinobraniu” odbija się cały Układ Słoneczny. Każdemu z dziewięciu tygodni przypisujemy jedną z planet, krążących wokół Słońca, ma też swój tydzień samo Słońce – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. Tematykę poszczególnych tygodni wyznaczają cechy przypisywane starożytnym bogom, których imiona noszą planety. Słowo planeta oznacza „wędrowiec”, zatem i my powędrujemy po orbitach jakie wyznaczają filmy, które wszyscy lubimy. 

Słońce to wzór piękna i radości, który wzmacnia i dodaje energii. Merkury – posłaniec bogów – to planeta komunikacji, intelektu i podróży. Wenus uosabia miłość, harmonię i kobiecość. Ziemia to stabilizacja, spokój i racjonalność. Mars reprezentuje energię, determinację i działanie. Jowisz to planeta ekspansji, ale też mądrości i obfitości. Saturn, bóg czasu, kojarzony jest z dyscypliną i karmą. Symbolizuje pokonywanie przeszkód i spełnienie. Uran przywodzi na myśl oryginalność, rewolucję i przebudzenie, ale też nagłe zmiany, rozwój i życiową wolność. Neptun uosabia intuicję, transcendencję i twórczą ekspresję. 

W trakcie festiwalu można zobaczyć filmy wyróżnione prestiżowymi nagrodami („Biedne istoty”, „Strefa interesów”, „Anatomia upadku”) oraz przeboje box-office’u („Oppenheimer”, „Diuna: część druga”, „Top Gun: Maverick”, „Barbie”). W programie są dzieła uznanych autorów z różnych stron świata. Chodzi o Wong Kar Wai, Ingmar Bergman, Steven Spielberg, Wes Anderson czy Hayao Miyazaki. 

Kameralne filmy artystyczne („Totem”, „20 000 gatunków pszczół”, „Houria”) sąsiadują tu z reprezentantami kina gatunkowego – m.in. komediami („Żegnajcie laleczki”, „Hit Man”, „Powodzenia”, „Leo Grande”), science-fiction („2046”, „Grawitacja”, „Blade Runner 2049”), dramatami („Dobrzy nieznajomi”, „Czerwone niebo”, „Gdzie śpiewają raki”). Dodatkowo produkcjami kostiumowymi („Kochanica króla Jeanne du Barry”, „Bękart”, „Zielony rycerz. Green Knight”). 

Polskie akcenty na festiwalu

Kinobranie ma też polskie akcenty, które potwierdzają dobrą formę rodzimego kina („Ultima Thule”, „Kobieta z…”, „Filip”, „Lęk”, „Chłopi”). Są też w programie podglądające rzeczywistość filmy dokumentalne („Pianoforte”, „Siostrzeństwo świętej sauny”, „Pieśni wielorybów”, „Pieśni ziemi”) oraz przyciągające wzrok animacje („Ghost in the Shell”„Suzume” i filmy ze studia Ghibli). 

Wakacyjny festiwal filmowy pełen jest gwiazd. To weterani ekranu, którzy od dekad zachwycają swoim talentem (Anthony Hopkins, Michael Caine, Willem Dafoe, Robert De Niro), artyści z wybitnymi rolami na koncie (Olivia Colman, Cillian Murphy, Ralph Fiennes, Kirsten Dunst) oraz młodzi adepci sztuki aktorskiej, którzy dopiero rozpoczynają swoją zawodową drogę (Margaret Qualley, Maya Hawke, Austin Butler, Cailee Spaeny). 

18. Letnie Tanie Kinobranie to także dwa specjalne pasma. Kultowe Kinobranie prezentuje filmy ponadczasowe, które mimo upływu lat wciąż budzą zachwyt („Inaczej niż w raju”, „Ostatni dzień lata”, „Miasto Boga”, „Barwy granatu”). Druga z sekcji – Rekomendacje Młodych Ambasadorów – została przygotowana wspólnie z grupą Młodych Ambasadorów Kina Pod Baranami, którzy podzielili się swoimi ulubionymi tytułami. 

Gdzie będą wyświetlane filmy?

Filmy tegorocznego Kinobrania wyświetlane będą w salach Kina Pod Baranami przy Rynku Głównym 27 oraz – od 19 lipca – dodatkowo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, duża sala, poziom 0). 

Dwa razy w tygodniu odbywać się będą również seanse pod gwiazdami w klimatycznym ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). Natomiast szczegółowy program pokazów plenerowych znajduje się na stronie Kina Pod Baranami. 

Darmowy bilet i zniżki

Dwukrotnie, w lipcu i sierpniu, podczas Plakatobrania, otwarte zostanie kinowe archiwum plakatów. Festiwalowy trailer będzie również zaproszeniem do zabawy w odgadywanie filmów w nim zmontowanych. Ponadto dzięki akcji Zbieraj Kino oglądanie kolejnych tytułów premiowane będzie darmowymi biletami (sześć obejrzanych filmów to jeden bilet gratis) i zniżkami u partnerów. Wybrane filmy z programu Letniego Taniego Kinobrania opiekunowie z maluchami obejrzą w czwartki. Dokładnie o godzinie 11.00 w cyklu Baranki w Pieluchach – przygotowanym z myślą o rodzicach z małymi dziećmi. Program pokazów znajdzie się na stronie Kina Pod Baranami. 

Repertuar Kinobrania uzupełnią dodatkowe filmy dostępne online na e-kinopodbaranami.pl, czyli co tydzień nowy zestaw tytułów w promocyjnej cenie. 

Wszystkie filmy w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Wybrane polskie i zagraniczne filmy – z podwójnymi, polskimi i angielskimi, napisami. 

Więcej szczegółów na stronie kina.

fot. /kinopodbaranami.pl/

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *