Prawie 10 mln turystów odwiedziło Kraków w roku 2023

MN
MN
Turyści na Rynku w Krakowie
Turyści na Rynku w Krakowie

Rok 2023 był kolejny dobrym dla Krakowa rokiem pod względem turystyki. Nasze miasto odwiedziło 9,4 mln turystów. Wszyscy wyjechali ze świetnymi wspomnieniami.

W stosunku do roku 2022 zanotowano wyraźny wzrost. W 2022 roku do Krakowa przyjechało 8,4 mln odwiedzających. Niewątpliwie potencjał Krakowa jest zauważalny dla kolejnych grup turystów. Świadczy o tym 157% wzrost liczby odwiedzających zagranicznych i 5,9% wzrost liczby odwiedzających krajowych od czerwca do sierpnia 2023 r. w stosunku do zeszłorocznych danych za ten sam okres.

Trzy kraje, z których w wysokim sezonie do Krakowa przyjechało najwięcej gości to Niemcy, USA i Wielka Brytania. Podczas zeszłorocznych wakacji na ulicach Krakowa zauważalna była spora liczba odwiedzających z krajów arabskich – tylko ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do stolicy Małopolski przybyło o 111% więcej gości niż w okresie czerwiec-sierpień 2022 r.

Według wstępnych przewidywań, które potwierdzone zostaną szczegółowymi analizami, całkowita liczba odwiedzających Kraków w 2023 r. sięgnęła 9,4 mln. Te wyniki przekładają się na zwiększone zainteresowanie ofertą krakowskich instytucji kultury. Muzeum Krakowa odnotowało ponad 1 mln 250 tys. odwiedzających, również Zamek Królewski na Wawelu pochwalił się rekordową liczbą gości, którą szacuje się na 2 mln 588 tys.

Lawina wyróżnień

Kraków od lat pozostaje wizytówką polskiej turystyki, czego świadectwem są kolejne wyróżnienia dla naszego miasta. Na początku zeszłego roku magazyn ,,Architectural Digest” ocenił Kraków jako drugie najpiękniejsze miasto zimą w Europie. Co ważne, Kraków zaczyna być kojarzony nie tylko z bogatym dziedzictwem i kulturą, ale także gastronomią. W lipcowym rankingu użytkowników serwisu Booking.com, miasto znalazło się w zestawieniu 10 najlepszych miejsc z historią i kulturą, jednocześnie zajmując 6 pozycję w zestawieniu 10 miejsc dla smakoszy w Europie.

W październiku 2023 r. Kraków znalazł się na 3 miejscu w rankingu ,,Top 10 Best Places to Visit in Europe”. W listopadzie zaś nasze miasto już trzeci rok z rzędu zostało uznane przez serwis discovercars.com za najlepsze miejsce do odwiedzenia zimą. Kraków wyprzedził m.in. Pragę, Berlin, Paryż i Kopenhagę.

Rynek Główny w Krakowie
Takie widoki przyciągają do Krakowa

Do odwiedzenia krakowskiego jarmarku bożonarodzeniowego zachęcała amerykańska stacja CNN, uznając go za jeden z najciekawszych na świecie i największych w Europie. Także w zeszłorocznym badaniu portalu Post Office Travel Money stolica Małopolski znalazła się na 3 miejscu w rankingu miejsc w Europie najlepszych na city break.

Bezpieczeństwo i wygoda

Ubiegły rok był czasem intensywnej kampanii informacyjno-promocyjnej w ramach programu Respect Kraków. Jego celem jest promocja wśród turystów Krakowa – miasta UNESCO, bezpiecznego i przyjaznego turystom. Jednocześnie turyści uwrażliwiani są na potrzeby mieszkańców i konieczność przestrzegania uniwersalnych zasad, m.in. potrzebę zachowania ciszy nocnej, dbania o porządek, noszenia ubrań w przestrzeni miasta, zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Od czerwca do połowy września prowadzona była intensywna kampania internetowa. Przygotowane animacje i grafiki wyświetlone zostały łącznie ponad 7 mln razy, docierając przede wszystkim do użytkowników mediów społecznościowych oraz osób korzystających z najpopularniejszych serwisów podróżniczych. Warto podkreślić, że materiały zapraszające do Krakowa kierowane były głównie za granicę, gdzie zobaczyło je blisko 450 000 unikalnych użytkowników mediów społecznościowych. Ponad 600 000 unikalnych odbiorców przebywających w stolicy Małopolski miało okazję zapoznać się z grafikami i animacjami, które przede wszystkim zwracały uwagę na zasady panujące w mieście.

Uzupełnieniem kampanii internetowej były komunikaty wyświetlane na ekranach LCD w hali odbioru bagażu krakowskiego lotniska. Zaraz po wylądowaniu goście witani byli w Krakowie – mieście, które tymczasowo stało się ich domem.

źródło: Krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *