Korowód Nowohucki w Krakowie. Uczestnicy przeniosą się do lat 70 

KS
KS
Nowa Huta

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa organizuje Korowód Nowohucki. Uczestnicy wydarzenia, które odbędzie się 25 maja będą mogli poczuć się jak za dawnych lat. Starsi czy młodsi, wszyscy mogą wziąć udział w tym wydarzeniu. 

– Korowód Nowohucki jest okazją do spotkania się mieszkańców Nowej Huty i Krakowa, integracji międzypokoleniowej i budowania więzi społecznych. To także świetna okazja do lepszego poznania historii tych terenów, nie tylko ich powojennych dziejów. Do zwiększenia świadomości i zainteresowania dziedzictwa kulturowego tego obszaru – mówi Monika Kozioł, kierowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida. 

Raz do roku na ulice Nowej Huty wychodzi kolorowy tłum. Uczestnicy przy dźwiękach muzyki kultywują pamięć o najważniejszych postaciach związanych z historią, herstorią i kulturą dzielnicy. Bohaterami i bohaterkami są m.in. urbanista Tadeusz Ptaszycki, murarz Piotr Ożański, reżyserka Krystyna Skuszanka, legendarna Wanda, malarz Jan Matejko. 

Ubiegłoroczna edycja została zadedykowana kobietom Nowej Huty. Na trasie przemarszu można było spotkać kelnerki, murarki, matki, aktorki i pisarki nowohuckie, w tym Martę Ingarden, Irenę Pać-Zaleśną, przodowniczkę Zofię Włodek ze swą brygadą murarską czy kelnerki ze Stylowej. Całość nawiązywała do klimatu lat 60. 

Tym razem uczestnicy przeniosą się do lat 70

Tym razem Korowód Nowohucki przeniesie uczestników do lat 70. Również za sprawą lokalnej estetyki muzycznej tamtych czasów – w końcu tegoroczną edycję zwieńczy premiera filmu dokumentalnego, który przypomni o gwiazdach nowohuckich estrad i największych festiwali tamtych lat. 

Efekty twórczej pracy z archiwum społecznym i zabawy z historią będzie można zobaczyć już 25 maja o godz. 15.00. Szczegółowa informacje i trasa Korowodu na okn.edu.pl

Trasa Korowodu Nowohuckiego

fot. /okn.edu.pl/

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *