----- Reklama -----

Nożownik z Olkusza uniknął więzienia. Sąd skierował go do szpitala psychiatrycznego

FK
FK

23-latek, który zaatakował pięć osób w Olkuszu, nie zostanie osadzony w zakładzie karnym. Mężczyzna przebywa w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym.

Niepoczytalny sprawca ataku nożem w Olkuszu

Mateusz G., który w styczniu 2025 roku ranił nożem pięć przypadkowych osób, nie odpowie przed sądem jak typowy przestępca. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał go za niepoczytalnego i nakazał leczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Reklama: Brakuje Ci „tylko” jednego zęba? Dlaczego zwlekanie z implantem kosztuje więcej (zdrowia i pieniędzy)

Decyzja oznacza, że mężczyzna nie trafi za kratki. Zamiast kary więzienia czeka go przymusowa terapia pod nadzorem psychiatrów.

Seria ataków w ciągu dwóch dni

Mężczyzna zaatakował pierwszą ofiarę 27 stycznia 2025 roku. Policja uruchomiła poszukiwania z użyciem helikoptera i psów tropiących, ale nie zdołała go znaleźć.

Następnego dnia 23-latek wszedł do galerii handlowej i zaatakował kolejne cztery osoby. Pracownicy zamykali sklepy i barykadowali się w środku. Panikę i przerażenie opisywali potem w relacjach dla mediów.

Prokuratura postawiła Mateuszowi G. zarzut pięciokrotnego usiłowania zabójstwa. Sprawa trafiła do sądu dopiero w październiku 2025 roku.

Leczenie zamiast więzienia

Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. To oznacza, że mężczyzna pozostanie tam do czasu, aż lekarze uznają, że nie stanowi już zagrożenia.

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *