----- Reklama -----

Wadowice zostają bez porodówki. Od lutego ciężarne pojadą do sąsiednich miast

FK
FK

Od 1 lutego szpital w Wadowicach zamknie oddział ginekologiczno-położniczy. O decyzji poinformowało Radio Kraków. Placówka traci rocznie milion złotych miesięcznie na prowadzeniu porodówki.

Wadowicki szpital kończy z przyjmowaniem porodów. Dyrekcja placówki podjęła decyzję o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego oraz noworodków. Zmiany wejdą w życie już za dwa tygodnie.

Dlaczego zamykają porodówkę

Szpital podaje trzy główne przyczyny. Pierwsza to planowana przebudowa budynku, w którym mieści się oddział. Druga to dramatyczna sytuacja finansowa – w ciągu ostatnich czterech lat placówka straciła na położnictwie prawie 40 milionów złotych.

Trzeci powód to spadająca liczba urodzeń. Dziesięć lat temu w wadowickim szpitalu rodziło się prawie 1500 dzieci rocznie. W ubiegłym roku było ich już tylko 566. To spadek o dwie trzecie.

Gdzie będą rodzić mieszkanki powiatu

Ciężarne kobiety z Wadowic i okolic będą musiały jechać do sąsiednich miast. Wadowicki szpital wskazuje placówki w Suchej Beskidzkiej, Chrzanowie, Oświęcimiu, Myślenicach i Żywcu. Te szpitale zgodziły się przyjmować pacjentki z powiatu wadowickiego.

Poradnia ginekologiczna w Wadowicach będzie nadal działać. Szpital planuje też uruchomić oddział ginekologii jednego dnia, gdzie będą wykonywane drobne zabiegi.

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *