KR24 dla krakowian. Wielki problem na Podgórzu. Brakuje miejsc w przedszkolach

FK
FK
fot: Samorządowe Przedszkole nr 162 im. Wawelskiego Smoka

Na Podgórzu w okresie wakacji brakuje miejsc w przedszkolach. Czy w tym roku coś się zmieni?

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi problemy dla rodziców małych dzieci. Nie każdy może pozwolić sobie, by spędzić w domu dwa miesiące ze swoją pociechą. Na ratunek krakowianom przychodziły przedszkola. Ale pojawił się problem. W okresie letnim brakuje miejsc w przedszkolach. Szczególnie na Podgórzu. Mieszkańcy apelują o pomoc.

Brakuje miejsc w przedszkolach na Podgórzu

Kryteria przyjęcia do przedszkola w wakacje są nieubłagane. Według zasad pierwszeństwo mają dzieci z palcówek na Podgórzu zamkniętych na dwa miesiące. Drugie miejsce zajmuje rodzeństwo, a trzecie dzieci z Krakowa, których przedszkole jest zamknięte na okres wakacji. Dopiero, gdy po tym procesie selekcji zostaną wolne miejsca, przyjmowane są kolejne dzieci.

Wolnych miejsc w naszej dzielnicy nie ma, nie ma ich również w pobliskich dzielnicach, gdzie również są przedszkola zamykane na dwa miesiące i priorytet przyjęcia mają dzieci z tych dzielnic – informuje Łukasz Maślona, krakowski radny.

Mieszkańcy Podgórza proszą magistrat, by wskazał komunikacyjnie dostępne miejsce, do którego będą mogli posyłać dzieci w wakacje.

Czy w krakowskich przedszkolach coś się zmieni?

Sprawa jest trudna, bo według magistratu w przedszkolach jest wystarczająco dużo miejsc. Jak wyliczył Antoni Fryczek, zastępca poprzedniego prezydenta Krakowa w 2023 w przedszkolach samorządowych zajętych było około 50 proc. możliwych miejsc. Mimo tego, miasto postanowiło działać.

– Mając na uwadze potrzeby mieszkańców organ prowadzący opracował i przestat 27 lutego 2024 r. dyrektorom prośbę o zastosowanie ujednoliconego terminu oraz procedur rekrutacji na okres wakacyjny w krakowskich samorządowych przedszkolach – tłumaczy Fryczek.

Chodzi między innymi o to, by szefowie placówek porozumiewali się co do urlopów pracowników i remontów. Tak, by zawsze było przedszkole gotowe przyjąć dzieci.

KR24 dla krakowian to cykl, w którym zajmujemy się sprawami lokalnej społeczności. Jeżeli chcesz zgłosić problem skontaktuj się z nami mailowo: redakcja@kr24.pl. Pomożemy!Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *