Kraków Airport. 2023 kolejnym rekordowym rokiem

MN
MN
Kraków Airport
Kraków Airport

Ciągle w górę! Krakowskie lotnisko obsłużyło w 2023 roku łącznie 9 404 611 pasażerów, czyli o 27% więcej w stosunku do 2022 r.

– Rok 2023 zakończyliśmy historycznym wynikiem: jako pierwszy port regionalny obsłużyliśmy ponad 9 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Rok 2024 rozpoczynamy z mocnym nastawieniem na dalszy rozwój krakowskiego lotniska. Jako zarząd MPL jesteśmy przekonani, że przygotowaliśmy dla pasażerów różnorodną i atrakcyjną siatkę połączeń #PROSTOzKRAKOWA na 2024 rok, dzięki której przekroczymy barierę 10 milionów pasażerów i w ten sposób szacujemy, że wygenerujemy pół miliarda przychodu – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

W 2023 na krakowskim lotnisku rozbudowano płytę postojową lotniska. Jeszcze w zeszłym roku rozpoczęto prace nad budową terminala cargo i obiektów infrastruktury towarzyszącej.

Podjęto także uchwałę o wyrażeniu zgody na podjęcie przez zarząd MPL czynności prawnych związanych z realizacją budowy i rozbudowy terminala pasażerskiego. Jedną z najważniejszych inwestycji pozostaje nowa droga startowa. Budowa nowej drogi startowej umożliwia ciągłość funkcjonowania krakowskiego lotniska, bez konieczności jego zamykania na wiele miesięcy. Ta budowa, podobnie, jak rozbudowa terminala pasażerskiego, czy pozostałe projekty będą się toczyły przy nieprzerwanie funkcjonującym lotnisku.

Kolejnym krokiem ma być wdrożenie nowoczesnego systemu naprowadzania samolotów, umożliwiającego prowadzenie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności.

Kraków Airport

Połączenia w Kraków Airport w 2023

Ruch pasażerski w 2023 roku na krakowskim lotnisku sukcesywnie wzrastał, we współpracy z 25 liniami lotniczymi oferowaliśmy łącznie ponad 161 regularnych połączeń. Priorytetem była odbudowa siatki połączeń sprzed pandemii a także otwarcie się na nowe destynacje. Zainaugurowaliśmy wiele atrakcyjnych połączeń – w tym długo oczekiwane połączenie do Stambułu, oferowane przez PLL LOT i Turkish Airlines.Rozpoczęliśmy również współpracę z Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia czy Pegasus Airlines.

Nowe państwa na mapie połączeń #PROSTOzKRAKOWA to Albania, Turcja i Serbia. Zwiększane były również częstotliwości oferowania połączeń przez wielu przewoźników w odpowiedzi na oczekiwania oraz potrzeby naszych pasażerów. Podobnie jak w 2022 r. pasażerowie najchętniej wybierali podróż do Wielkiej Brytanii, Włoch, czy Niemiec i Hiszpanii. Ulubione miasta pasażerów pod względem przewiezionych pasażerów to kolejno: Londyn, Oslo, Warszawa. W letniej siatce połączeń duża popularnością jak co roku cieszyły się kierunki włoskie, hiszpańskie, tureckie. Ze słonecznych miast pasażerowie najchętniej wybierali Rzym, Barcelonę i Tel Awiw. Dużym uznaniem cieszyły się loty do Nowego Yorku i Chicago oferowane przez PLL LOT a także loty krajowe oferowane przez dwóch bazowych przewoźników. Z PLL LOT polecieć możemy do Warszawy oraz do portu lotniczego Olsztyn-Mazury Ryanair umożliwia natomiast podróż do Gdańska oraz Poznania.

Wyniki finansowe

2023 to kolejny rekordowy rok dla krakowskiego lotniska tak pod względem ilości pasażerów, którzy skorzystali z naszych usług jak również pod względem biznesowym. Wzmożony ruch pasażerski oraz wytężona praca całej załogi lotniska przełożyła się na bardzo dobre wyniki finansowe Spółki i dalsze umocnienie pozycji Kraków Airport i spółek zależnych. Oceniamy rok 2023 jako bardzo udany dla lotniska. W kolejny etap rozwoju wprowadzamy Kraków Airport dobrze przygotowany i charakteryzujący się doskonałą kondycją finansową.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *