Przygotuj się! W Krakowie rusza nowy system obrony cywilnej

MN
MN
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny

Chcesz być gotowy na wszelką ewentualność, łącznie z wojną? W Krakowie rusza nowy system obrony cywilnej, który ma na celu wypracowanie zachowań na wszystkie zagrożenia, także na wojnę.

W Krakowie rusza projekt Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Samorządu Miasta Krakowa „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny”. Ma on na celu omówienie i wypracowanie zasad tworzenia obrony cywilnej (wspólnie z m.in. WP, WOT, PSP, OSP, policją, strażą miejską) budowania systemu odporności państwa oraz radykalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obywateli w przypadku potencjalnych zagrożeń, takich jak klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, hybrydowe, cyberataki, w tym na system bankowy czy w najgorszym przypadku, wojna.

W ramach pilotażowego projektu „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny” odbędzie się szereg działań:

  • Cykl debat i paneli z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, ekspertów, specjalistów, których wiedza i doświadczenie będą nieocenione w kontekście identyfikacji zagrożeń oraz wypracowania konkretnych i niezbędnych zdolności na poziomie samorządu.
  • Spotkania z mieszkańcami – otwarte spotkania i sesje informacyjne dla mieszkańców Krakowa (zarazem Małopolski), podczas których mogliby dowiedzieć się więcej na temat procedur bezpieczeństwa, sposobów ochrony oraz działań prewencyjnych. Te spotkania mogą również służyć jako platforma do dyskusji oraz wymiany doświadczeń między mieszkańcami a specjalistami.
  • Zainicjowanie szkoleń dla przedstawicieli lokalnych władz i służb ratunkowych, obejmujących praktyczne aspekty stworzenia zdolności i zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz współpracy cywilno-wojskowej. Wierzymy, że wypracowane przez nas w Krakowie i Małopolsce rozwiązania – stworzenie działającego i efektywnego systemu ochrony oraz realnego przygotowania na wypadek sytuacji kryzysowych będą przykładem dla samorządów w całej Polsce.
fot. materiały prasowe

Jest to szczególnie ważne, a wręcz niezbędne w obliczu aktualnej i trwale pogarszającej się sytuacji na arenie międzynarodowej – szczególnie agresywnego imperializmu Rosji zagrażającemu bezpieczeństwu Polski.

Pierwsza z debat eksperckich odbędzie się w piątek, 21 czerwca o godz. 18.00 w auli Wydziału Prawa i Administracji UJ na ul. Krupniczej 33A.

Debata „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny. Jak chronić siebie, rodzinę, dom podczas zagrożeń? Nowy system obrony cywilnej” organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej oraz Prezydenta Miasta Krakowa, a jej celem jest omówienie i wypracowanie zasad tworzenia nowego systemu obrony cywilnej. W wydarzeniu oprócz Aleksandra Miszalskiego – prezydenta Krakowa oraz Jakuba Koska – przewodniczącego Rady Miasta Krakowa wezmą udział znani eksperci: dr Jacek Bartosiak, Marek Budzisz oraz doradcy Ministra Obrony Narodowej: gen. dr Mieczysław Bieniek, gen. broni Edward Gruszka. Debatę moderował będzie Kazimierz Barczyk – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Więcej informacji oraz darmowe wejściówki na debatę dostępne są na stronie badzgotow.pl.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *