14. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Andrzej Duda oddał w Krakowie hołd ofiarom tragedii

MS
MS

W środę, 10 kwietnia, mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób w tym Para Prezydencka, spoczywającą w krypcie na Wawelu.

Rano Andrzej Duda upamiętnił Parę Prezydencką, składając wieniec przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Prezydentowi towarzyszyli zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. W uroczystości uczestniczyła także Marta Kaczyńska z najbliższymi.

– Dzisiaj po raz kolejny oddajemy hołd, modlimy się za ich dusze i wspominamy tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku – powiedział Andrzej Duda zgromadzonym dziennikarzom.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj pamiętają, przychodzą na cmentarze, przed pomniki, by wspomnieć, pomodlić się, a przede wszystkim, by oddać szacunek tym, którzy 14 lat temu zginęli pielgrzymując na groby polskich oficerów w Katyniu – mówił Prezydent Andrzej Duda.

– My dzisiaj pamiętamy o nich wszystkich, o polskich oficerach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w Katyniu, i o tych, którzy tamtego strasznego dnia, w tamtą straszną sobotę 10 kwietnia 2010 roku lecieli, by oddać im hołd, i także oddali swoje życie – podkreślił.

Samolot specjalny Tu–154M, którym Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk–Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. Na pokładzie Tu–154M znajdowało się m.in. jedenastu pracowników Kancelarii Prezydenta.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *