Autostrada A4 Katowice – Kraków będzie darmowa. Dla kogo i od kiedy?

KS
KS
Autostrada

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umowy z obecnym zarządcą autostrady A4 na odcinku Katowice — Kraków. To oznacza, że kierowcy przestaną płacić za przejazd.

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umowy z obecnym zarządcą autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków – poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. 

– W 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna na budowę i eksploatację autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków. Zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a spółką Stalexport Autostrada Małopolska SA. Nie ma planów kontynuacji zarządzania i eksploatacji autostrady A4 przez podmiot prywatny – przekazała Anna Szumańska.

Po zakończeniu umowy koncesyjnej zarząd nad A4 zostanie przekazany Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, jako właściwemu organowi reprezentującemu administrację rządową. 

Kierowcy nie będą musieli płacić za przejazd

Decyzja ministerstwa oznacza, że kierowcy samochodów osobowych i motocykli nie będą musieli płacić za przejazd tym odcinkiem autostrady. Zagwarantuje to jednakowe zasady dla wszystkich kierowców korzystających z autostrad zarządzanych przez państwo. 

Warto przypomnieć, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo, od 1 lipca 2023 r., opłaty zostały zniesione na odcinkach A2 Konin — Stryków, A4 Wrocław — Sośnica, zarządzanych przez GDDKiA. 

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *