Niesamowita wystawa w Krakowie. Historia Odessy na obrazach [ZDJĘCIA]

FK
FK

Wyjątkowa wystawa o Odessie. Wernisaż w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Historia sztuki w Odesie w XX wieku to opowieść o ciągłej ewolucji, poszukiwaniu narodowej tożsamości, złożona z momentów triumfu i próby, zwieńczona wojną, ale też nadzieją na odbudowę i kontynuację twórczego dziedzictwa. Prezentuje ją najnowsza wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Wyjątkowa wystawa o Odessie

Sztuka w Odesie zawsze odzwierciedlała bogactwo kulturowe, zróżnicowane wpływy oraz burzliwe wydarzenia, które kształtowały historię tego regionu w XX wieku. Dziś miasto znajduje się na linii frontu, a większość inicjatyw artystycznych została brutalnie przerwana wybuchem pełnoskalowej wojny w 2022 roku, co spowodowało zniszczenie wielu zabytków architektury oraz dzieł sztuki.

Wystawa „Odesa. Długi wiek XX w sztuce” prezentuje dzieła, które opowiadają o narodowej tożsamości i roli sztuki w obecnej wojnie oraz o mozolnym procesie budowania kanonu artystycznego i promieniowaniu sztuki europejskiej na krańce kontynentu przez cały XIX i XX wiek. Przez pryzmat różnorodnych narodowości i kultur, prezentuje historię całej południowej Ukrainy.

Ekspozycja będzie prezentowana w Galerii MCK od 17 maja do 1 września 2024 roku. Towarzyszyć jej będzie program wydarzeń, w tym spotkania i debaty dotyczące ukraińskiej sztuki, literatury i języków oraz otwarty wernisaż 16 maja.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *