Sianokosy na Błoniach. Termin nieprzypadkowy

MN
MN
Sianokosy na Błoniach (Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie)
Sianokosy na Błoniach (Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie)

Na Błoniach rozpoczęły się sianokosy. Słoneczne i upalne dni to idealny czas na takie prace. Wybór właśnie tej pory nie jest przypadkowy, ponieważ dobrze wysuszona trawa może zostać wykorzystana w celach rolniczych. Przy późniejszym wystąpieniu opadów, Błonia będą mogły zazielenić się na nowo.

Błonia są jedną z największych w Europie łąk znajdujących się w centrum miasta, a w 2000 roku zostały wpisane do rejestru zabytków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o teren i zachowanie go właśnie w formie łąki. W ostatnich latach koszenie odbywa się tam tylko dwa razy w sezonie, co wynika z nowych standardów utrzymania zieleni. Szczegóły w komunikacie: Rzadsze koszenie traw dla klimatu.

Skoszenie tak wysokiej trawy zagwarantuje odpowiednią jakość pokosu, który zostanie zebrany przez wykonującego sianokosy rolnika. Po przeprowadzonych pracach chwilowo pojawi się efekt rżyska, a trawa nie będzie soczyście zielona. Jednak zebranie suchej trawy jest bardzo istotne i umożliwi jej dalsze wykorzystanie w celach rolniczych. Prace wykonywane są w ramach umowy bezkosztowej: skoszone bezpłatnie siano, zbiera wykonujący prace rolnik.

Prace wykonywane są właśnie teraz, ponieważ na koniec tego tygodnia prognozowane są opady deszczu, które pozytywnie wpłyną na wzmocnienie i szybkie odrodzenie zieleni na krakowskich Błoniach.

Źródło: Krakow.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *