Studenci okupują akademik ″Kamionka″. Przedstawili swoje żądania

MN
MN
Fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
Fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej

Ta walka jeszcze trochę potrwa. Część studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego protestuje przeciwko zamknięciu akademiku ″Kamionka″. Rozpoczęli strajk okupacyjny.

Uniwersytet Jagielloński chce sprzedać budynek, w którym znajduje się akademik ″Kamionka″. Z decyzją władz uczelni nie zgadza się część studentów, która postanowiła gorąco zaprotestować.

Protest trwa już kilka dni, a weekend przybrał na sile. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza zorganizował strajk okupacyjny.

″Nasz protest jest pokojowy. Spędzamy ten czas na dokształcaniu, organizując wspólnie wykłady prowadzone zarówno przez nas, jak i sprzyjających nam wykładowców″ – informują organizatorzy.

Przed rozpoczęciem strajku przedstawili swoje postulaty. Domagają się:

  1. Natychmiastowego wycofania się z prób sprzedaży DS „Kamionka” przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odwołania uchwały Senatu UJ z 2018 r., zezwalającej na sprzedaż dwóch budynków.
  2. Remontu dwóch budynków DS „Kamionka” i wznowienia działalności akademika od roku akademickiego 2024/2025.
  3. Natychmiastowego wycofania się z planów sprzedaży „Bursy Jagiellońskiej” przez rektora elekta, prof. Piotra Jedynaka.
  4. Przedstawienia projektu budowy nowych domów studenckich na terenie Kampusu na Ruczaju oraz zabezpieczenia na ten cel środków finansowych.
  5. Zapewnienia ze strony władz uczelni, że żadna osoba nie poniesie żadnej odpowiedzialności prawnej i dyscyplinarnej za udział w proteście okupacyjnym.

W poniedziałek władze uczelni spotkają się z protestującymi studentami.

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *